Neustálé zadávání hesel při práci na počítači může hodně lidí pořádně otrávit. Proto často nedbáme na to, abychom si data, sdílená na internetu, dostatečně ochránili. Především často vybíráme hesla, která zkušení hackeři dokáží prolomit bez většího úsilí. Kde tedy děláme největší chybu?
Podle odborníka z oblasti moderních technologií je největším trablem malá představivost při tvorbě hesel, píše Daily Mirror. Nejvíce jsou například ohroženi ti, jimž jako přístupové slovo vyhovuje jméno jejich domácího mazlíčka.
Nový výzkum totiž odhalil, že až 47 % lidí, kteří jako heslo použili jméno zvířete, bylo hackery napadeno velmi snadno. Těch, kteří použili jméno svého dítěte a jejich heslo prolomili bylo 26 %, 15 % pak těch, kteří použili jméno rodiče.
Jak uvádí expert, bezpečnost hesla do jisté míry souvisí i s věkem uživatelů. Zatímco lidé z období “baby boomu” (ročníky 1946-1964) mají nejslabší hesla, je u nich však nejmenší pravděpodobnost prolomení jejich účtu. Takzvaní mileniálové (děti baby boomerů, narozené po roce 1981) měli nejnižší počet slabých hesel, ale zároveň nejvyšší počet prolomených účtů.
Ve větším nebezpečí jsou i účty těch, kteří používají ukládání hesel v prohlížeči, které nabízí například Google Chrome. ”Zjistili jsme, že uživatelé, kteří si zvolili automatické ukládání hesel, byli společností Google považováni za více ohrožené. Měli totiž tendenci používat slabší hesla než ti, kteří automatické ukládání nepoužívali,” stojí v prohlášení autorů výzkumu.
Ti také zdůrazňují, že by si lidé měli dávat větší pozor na bezpečnost svých dat: „Hesla jsou významným faktorem ochrany online účtů. Funkce automatického ukládání v prohlížeči Google Chrome může uživatelům usnadnit práci, ale také může usnadnit práci hackerům, pokud uložená hesla nejsou dostatečně silná“.