Na twitteru se ve čtvrtek objevila debata odborníků a jejich vyjádření k aktuální epidemické situaci v České republice. Reagovalo na ni i ministerstvo zdravotnictví v nepodepsaném, ale emotivním příspěvku. Tato odpověď vyvolala další kritické reakce vědců.
Imunolog profesor Zdeněk Hel, působící na prestižní Alabamské univerzitě, se ve čtvrtek na twitteru vyjádřil k výrokům ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), který opakovaně odmítl pomoc Německa pro přetíženou chebskou nemocnici. „Pan ministr Blatný zatvrzele odmítá pomoc Německa. Ze strany Německa jde o symbol dobré vůle, přátelství a soudržnosti mezi sousedy, o symbol evropanství. Stejně jako pan ministr odmítá pomoc vědecké komunity, odmítá pomoc Evropy. Pane ministře, odstupte,“ vyzval ministra Hel.
Na jeho výzvu reagovalo ministerstvo zdravotnictví. Ne však samotný šéf resortu, ale jakýsi úředník, který své příspěvky nepodepsal. Útočí však na vědeckou komunitu v Česku.
„Nikdo nic neodmítá a Vy to dobře víte. Neodmítáme spolupracovat s Německem. Tamější volné kapacity jsou ale v jednotkách, zatímco transport potřebují desítky pacientů. Žádný pacient není ohrožen na životě tím, že je léčen v ČR,“ uvedlo ministerstvo.
Své vyjádření následně doplnilo dalším příspěvkem. „Chcete říci, že jsou čeští zdravotníci horší než Němci? Není pravda ani to, že nekomunikujeme s vědeckou komunitou. Odmítáme jen nevědecký nátlak některých uskupení. Odborné skupiny na ministerstvu zdravotnictví jsou otevřeny všem, kdo jsou ochotni převzít odpovědnost a pracovat. Najdete k tomu odvahu?“ zeptal se pracovník resortu. Ani tento příspěvek nebyl podepsán, není tedy jasné, zda jej psal samotný ministr, tisková mluvčí, nebo nějaký jiný úředník, který sociální sítě ministerstva spravuje.
Na tento příspěvek obratem zareagoval profesor Hel. Znovu vyzval ministra Blatného k rezignaci: „Čeští zdravotníci jsou naprosto vynikající. Ministerstvo odmítá komunikovat s vědeckou komunitou. Opakovaně vyzývá, ať si vědci udělají kongres, až bude po všem. Pane ministře, prosím, odstupte.“
Na spornou reakci okamžitě odpověděli další čeští vědci. Poukázali na možné fabulace, kterých se pracovník resortu mohl dopustit. „Kromě jiných nepravd a manipulací samozřejmě není pravda, že by odborné skupiny ministerstva byly otevřené všem, kdo jsou ochotni převzít zodpovědnost. Reálně také řada lidí na ministerstvo zdravotnictví sice má značný vliv, ale odpovědnost za chyby minimální. Jinak by jich ‚část‘ musela okamžitě rezignovat,“ napsal Jan Kulveit, český vědec z univerzity v Oxfordu, který se specializuje na modelování vývoje pandemie a globální rizika.
Poukázal i na další možná selhání. „‚Klinická skupina‘ je například dlouhodobě zdrojem epidemiologických omylů a odporu k testování. Odborně nekvalitní informace od některých členů skupiny přispěly ke špatné přípravě ČR na 2. vlnu. Odpovědnost ale nepřijal, pokud vím, nikdo, vždy dopadne na politiky,“ uvedl Kulveit.
Reagoval také bývalý národní koordinátor testování na covid-19 a vedoucí laboratorní skupiny při ministerstvu zdravotnictví Marián Hajdúch, který ze své funkce na ministerstvu začátkem prosince odstoupil. Po svém odchodu vysvětlil, že nehodlal už dál krýt politická rozhodnutí, se kterými jako expert nemohl souhlasit.
„Není pravda, že odborné skupiny na MZ jsou otevřené všem, kdo jsou ochotní převzít odpovědnost a pracovat. Rád bych se také přímo zeptal, zda uskupení Iniciativa Sníh považujete za nevědecké, pokud ano tak v čem konkrétně. Najdete odvahu odpovědět?“ dotázal se ministerstva. Odpověď však již nedostal. Ministerstvo zdravotnictví je opakovaně kritizováno za nedostatečnou komunikaci jak s ostatními resorty, tak vůči odborné veřejnosti, jakož i s médii.
Výhrady vůči současnému šéfovi klíčového ministerstva má i imunolog profesor Václav Hořejší. V zamezení šíření epidemie podle něj Blatný selhal. Lékař je přesvědčen, že v optimističtějším scénáři bude umírat na covid-19 sto lidí denně ještě další tři měsíce.
„Ta důvěra byla zcela promarněna, je opravdu na nízkém stupni,“ vyjádřil se Hořejší pro Českou televizi. „Pan ministr u mě ztratil důvěru, když se v pořadu Otázky Václava Moravce hloupě snažil zmenšit ta hrozná čísla, která u nás jsou. (…) Teď jsme v situaci, že už to vůbec nejsme schopni zvládat. Trasování kontaktů je parodie,“ doplnil lékař.