Strana práv občanů (bývalí Zemanovci) si svoji kampaň ke krajským (sic!) a senátním volbám založila na boji proti migrační krizi. Předsedu Jana Velebu, který hodlá spolu s Tomiem Okamurou chránit Vysočinu před islamizací, následuje náměstek hejtmana Pardubického kraje a profesionální odborář Jaromír Dušek. Ten ovšem zvolil ještě silnější kalibr. Na svém plakátu vyzývá uprchlíky, aby naskákali do Vltavy.
„Milí migranti, byli jste vybráni pro život v Česku… Budete pokřtěni Vltavou, kdo neskáče, nebude Čech!“ píše se nad obrázkem lidí stojících na mostě nad řekou.
Dušek vedl billboardovou kampaň proti migrantům již v roce 2015. To jsme se na jeho plakátech mohli dočíst například: „NE nelegálním migrantům, nikdo vás sem nezve.“ Náměstek hejtmana tehdy plakáty odůvodňoval pro server iDNES.cz: „Vyjadřuji jen názor na to, co se děje, a dávám najevo, že konzistentně podporuji našeho prezidenta. Všichni migranti jsou v naší zemi nelegálně a porušují tak zákony.“
Jaromír Dušek byl v letech 1995–2007 předsedou Odborového sdružení železničářů, v současné době je kromě své funkce pardubického vicehejtmana ještě předsedou menšího Svazu odborářů služeb a dopravy. Jako šéf postkomunistických železničářských odborů byl velmi radikální a postupně vydíral všechny vlády stávkou na železnici, kterou nejméně jednou i ve velkém rozsahu uskutečnil.
Nejvíc se však proslavil v roce 2010 rozhovorem pro Lidové noviny, v němž označil tehdejšího ministra dopravy Gustáva Slamečku, generálního ředitele Českých drah Petra Žaludu a šéfa úřadu vlády Jana Nováka za vůdce homosexuální lobby ovládající České dráhy a zodpovědné za masivní korupci. Dušek tehdy doslova řekl: „To je jednoznačně člověk Romana Janouška a pražské kliky ODS. Jinak: Homosexuál Žaluda drží s homosexuálem Slamečkou, homosexuál Slamečka má vazby na homosexuála Nováka. A na ministerstvu dopravy je těch homosexuálů natahanejch tak dvacet a ve vedení drah tak třicet, a tihle lidé absolutně ovládají České dráhy. To mi věřte. Já tam chci založit spolek čtyřprocentní menšiny heterosexuálů, abychom měli rovné příležitosti. Můžu vám říct, že se tam bojím ohnout pro tužku na chodbě.“
Duškův výrok vzbudil tehdy velké pohoršení. V reakci na něj se uskutečnila veřejná akce „Tužka pro Duška“, při níž mu lidé posílali po stovkách poštou tužky, aby jich měl dost a nemusel se pro ně nikde ohýbat.