V rozhovoru pro deník FORUM 24 hovoří místopředsedkyně Pirátské strany Olga Richterová o tom, zda je stále ve hře odchod Pirátů do opozice, jak se podle ní vyjádří fórum, které bude rozhodovat o schválení koaliční smlouvy i o tom, jaké má její strana plány, pokud se nakonec ve vládě objeví.
O vstupu do vlády příští pondělí v referendu rozhoduje celostátní pirátské fórum. Máte informace, zda jsou členové pro vládu, nebo proti?
O tom je předčasné spekulovat, snažili jsme se, aby byla koaliční smlouva komfortní pro všechny strany, dobrá pro občany a rozvoj naší země. Pak je na odpovědných orgánech u každé ze stran vyhodnotit, zda tomu tak je. Nyní je potřeba, aby si členové v klidu prostudovali materiály a mohli se doptat na cokoliv, co je zajímá. Pak učiní informované rozhodnutí.
Pokud by se členové vyslovili proti vstupu do vlády, co bude dál? Půjdete do opozice?
V první řadě je dobré si uvědomit, že Piráti nehlasují o vstupu do vlády, ale o schválení dané koaliční smlouvy a programu. Tedy ani případné zamítnutí neznamená nutně odmítnutí vládního angažmá, ale vyjádření nespokojenosti s danými podmínkami a žádost o jejich úpravu. Platí nicméně, že vzhledem k časovému omezení a hledání shody mezi pěti stranami není úprava podmínek pravděpodobná. Proto ano, následoval by odchod do opozice.
Ctíme demokratické principy a rozhodování, jak v této zemi, tak i ve straně. Nic by to neměnilo na tom, že dodržíme slib voličům prosazovat náš program a důstojně hájit jejich zájmy. To jsme činili v uplynulém volebním období a budeme to dělat i nadále. A to nejen v případné vládě, sněmovně, ale i v komunálu, krajích, senátu či Evropském parlamentu.
O vás se spekulovalo jako o možné ministryni práce a sociálních věcí, protože se této agendě dlouhodobě věnujete. Proč jste se místo toho nakonec rozhodla kandidovat do vedení sněmovny?
Resort MPSV nebyl naší koalici nabídnut, projevila o něj zájem koalice SPOLU a vzhledem k počtu mandátů a vyjednávací pozici jsme o něj na sílu neusilovali. Zároveň do toho vstoupily i mé osobní důvody, které toto rozhodnutí stvrdily.
Dál se chci samozřejmě zasazovat ve sněmovně o to, čemu věřím, a řešit podporu a pomoc lidem. Již nyní připravujeme legislativní návrhy, například pro sociální podniky a lepší zapojení na trh práce rodičů na rodičovské, lidí v předdůchodovém věku a podobně. Stejně tak pracujeme na řešeních koronavirové krize, raketového zvyšování cen energií či bydlení.
Kandidát na ministra zahraničí Jan Lipavský uvedl, že dosluhující ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) by se neměl stát velvyslancem ve Finsku. Podobné výhrady má i k vyslání Petra Pirunčíka na Ukrajinu. Měla by nová vláda přehodnotit schválené velvyslance?
Nová vláda je teprve v procesu vzniku. Tuto otázku tak považuji za předčasnou. Zatím se v rámci koalic oficiálně neřešilo ani personální vedení resortů, natož otázka velvyslanců.