Skupina osmi vlivných ekonomů se v Británii vůbec poprvé vyslovila pro vystoupení země z Evropské unie, tzv. Brexit. Podpořili tím protiunijní kampaň před chystaným veřejným referendem. Ekonomové se spojili a po názvem Ekonomové pro brexit oficiálně oznámili, že podle jejich propočtů britská ekonomika po případném vystoupení z EU vzroste až o 4 procenta.
Mezi autory zprávy jsou uvedeni například bývalý poradce Margaret Thatcherové Patrick Minford, či poradce londýnského starosty Borise Johnsona Gerard Lyons. Johnson také bojuje otevřeně za Brexit.
Ekonomové svou zprávou kromě jiného reagovali na varování před odchodem Británie z EU, která vydaly Mezinárodní měnový fond (MMF) a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). OECD vyzvala Británii k setrvání v Unii. Odchod z EU by podle ní výrazně zasáhl britskou ekonomiku a snížil příjmy britských zaměstnanců. Generální tajemník OECD José Ángel Gurría uvedl, že průměrný britský pracující by v důsledku takzvaného Brexitu přišel do roku 2020 o částku odpovídající jednomu měsíčnímu platu.
Profesor aplikované ekonomie na Cardiff University Patrick Mindorf s takovým závěrem ale nesouhlasí a tvrdí, že kritici Brexitu pocházejí všichni „z jedné party“. Podle něho bude dopad případného odchodu z EU zcela opačný. „Naše analýza ukázala, že pokud se Británie zbaví obchodních bariér v rámci EU, její HDP se ročně zvedne minimálně o 4 %, spotřebitelské ceny klesnou o 8 %, a vzroste také konkurenceschopnost v sektoru služeb,“ uvedl exporadce Margaret Thatcherové.
Mindorf dále tvrdí, že Británie nebude potřebovat ani nové obchodní dohody, protože 70 % obchodních transakcí v zemi probíhalo a probíhá mimo blok a v souladu s nařízeními Světové obchodní organizace (WTO). „Zbývajících 30 % by posléze podléhalo také pravidlům WTO, ze zemí EU by se export řešil podobně jako z Japonska či USA na základě obecných a plošných tarifů,“ řekl.
Nezaměstnanost by po Brexitu podle ekonomů v zemi také klesla. Práci by našlo na 75 tisíc Britů. Naopak pokud Británie v Unii zůstane, hrozí prý například větší riziko ztrát ve finančním sektoru. Odchod z EU by pak podle odborníků ze světa financí dlouhodobě ekonomiku Spojeného království oživil a stabilizoval. „Brexit by byl každopádně pro Británii šokem. Ale dobrým šokem,“ dodal Mindorf.