Zaměstnavatelé a odbory jsou jako oheň a voda, shodnou se jenom výjimečně. Je to logické, protože hájí opačné zájmy. A když se tyto dvě instituce na něčem shodnou, tak je to zázrak. A ten současný zázrak se jmenuje czexit. Před odhodem z Unie totiž varují jak zástupci pracujících, tak podnikatelé.
Jasno v tom má šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula, který nedávno prohlásil naprosto jasně, že na zaměstnance by měl Czexit fatální dopad a velký počet pracovních míst by byl v ohrožení. To je přesně ono, my jsme opravdu malý trh. Případný odchod z EU by poškodil především nás a nikoliv ostatní unijní země. U nás by to především odnesli pracovníci, kteří by dostali výpověď ze své práce. A jelikož by zároveň nastal výrazný ekonomický pokles, tak by se tito lidé dostali do velmi svízelné situace. Česká republika by totiž logicky, kvůli nižším příjmům do státního rozpočtu, musela šetřit. Rozhodně by se nezvyšovaly důchody a spíše by se ještě omezilo i vyplácení dalších sociálních dávek. To není žádné strašení, to je fakt.
Stejně tak majitelé velkých firem mají z něčeho takového hrůzu. Špatně by skončili především autodopravci, kterých by rapidně ubylo kvůli silnému poklesu našeho zahraničního obchodu se zeměmi Evropské unie, které se na našem vývozu podílejí 83,5 % a naši řidiči by neměli, co vozit. Nikdo rozumný také jistě nechce, aby na hranicích se sousedními unijními státy stály dlouhé kolony kamionů, tak jak tomu bylo před naším vstupem do EU.
Obavy mají i podnikatelé z dalších odvětví, například hoteliéři varují, že jakékoliv omezení volného pohybu osob by poškodilo cestovní ruch a jezdilo by k nám méně turistů. Toto odvětví rovněž dává práci statisícům lidí.
Rozumím kritice některých opatření Evropské unie, i když se v mnoha případech ukazuje, že se jedná o přehnanou českou horlivost, protože Brusel nic takového nenařídil a my se na něj jen vymlouváme. Klasickým příkladem byla povinnost mít všude bezdotykové baterie, přitom EU tehdy chtěla jen to, aby v restauracích byl přívod studené i teplé vody, což je v ČR standard a celou směrnici jsme mohli jen odháčkovat jako dávno perfektně splněnou.
Zástupci odborářů a zaměstnavatelů předložili pádné argumenty proti našemu odchodu z Unie. Byl bych rád, abychom naslouchali aspoň jim, pokud z nějakého důvodu někdo nechce věřit politikům.