NEKROLOG / „Jsem smutný. Na motorce zemřel Treat Williams, hrdina mého dětství a puberty, díky kterému jsem chtěl nosit vlasy v nečesaném stavu a houpat se na lustrech. Miloš Forman svobodně a nenásilně vytvořil ve filmovém Georgi Bergerovi asi nejsympatičtějšího protiválečného hrdinu, co znám.“
Výtvarník Maxim Velčovský nám na facebooku mluví z duše. Když to George Berger rozbalil na té snobské slavnosti a roztančil se na slavnostně prostřené tabuli, vycítili jsme v tom svobodu, kterou jsme v těch časech, v omezeném rozsahu, konzumovali tím způsobem, že jsme se na Hair, americký film českého režiséra, museli trmácet až do Budapešti.
Miloš Forman v roce 1979, deset let po úspěšné divadelní premiéře, natočil filmový muzikál, který už se s dobou hippies trochu míjel, ale jemu to bylo jedno. Stejně jako předtím v případě Přeletu nad kukaččím hnízdem toužil točit o tom, co jej zajímalo nejvíc – svoboda jednotlivce navzdory systému. A trefil se dokonale, zejména směrem k nám, na Východ.
Mnozí z nás byli ochotni přetrpět maďarský zpravodajský týdeník s hlavním maďarským komunistou Jánosem Kádárem i čtyřikrát za čtyři dny. Znovu a znovu jsme ve tmě kina fascinovaně zírali na to, jak se v kolečko válečné mašinérie promění svobodomyslný kluk, co obětoval vlasy, „symbol vlastní nespoutanosti“, jen proto, aby kámoš mohl vypadnout z kasáren a potkat se se svou holkou. Ten Bergerův vyděšený pohled ztrácející se za zvuku písně Manchester, England v pochodovém tvaru mířícím do letadla na Vietnam, na to se prostě nedá zapomenout.
Nekrology připomínají i další role Treata Williamse. Hrál u Stevena Spielberga (1941), Sergio Leoneho (Tenkrát v Americe), zářil jako Danny Zuko v broadwayské inscenaci muzikálu Pomáda. Role ve filmu Hair se ve světovým denících ztrácí v řadě dalších hereckých příležitostí. To jen pro nás je jedinečná, protože jsme si ji tak trochu přivlastnili. George Berger nám připomínal v temných časech, že svoboda existuje, a třeba se jednou vrátí.
Treat Williams zemřel ve Vermontu, kdy se jeho motocykl srazil s SUV. Bylo mu 71 let.