NEKROLOG / Ve věku úctyhodných 97 let dnes v Praze zemřela herečka a mezinárodně ceněná operní pěvkyně Soňa Červená. Dcera Jiřího Červeného, zakladatele legendárního prvorepublikového kabaretu Červená sedma, prožila impozantní životní příběh, který byl fatálně poznamenán dějinnými zvraty dvacátého století.
Když byli její rodiče za války vězněni v koncentračním táboře, jako teenagerka zůstala sama v bytě. Ten si pro sebe zabrala německá rodina se synem, který Soňu sexuálně vydíral s tím, že má kontakty na Gestapo a pomůže jejím rodičům.
Po osvobození se zpěvačka provdala za majitele továrny na čokoládu Františka Slabého, který však v roce 1948 emigroval. Soňa zůstala v republice kvůli mamince, která byla tentýž rok – paradoxně – uvězněna za údajnou přípravu útěku za hranice. Soňa se o její smrti ve vazbě dozvěděla pouze náhodou, od svého známého studenta medicíny, který se dozvěděl o pitvě. Verzi o matčině plánu na emigraci a následné sebevraždě v cele zpěvačka nikdy neuvěřila.
V padesátých letech působila jako sólistka ve Státním divadle v Brně, celou tu dobu se ji StB neúspěšně snažila získat ke spolupráci. Soňa nakonec emigrovala posledním otevřeným přechodem z východního Berlína v lednu 1962. Otevřel se před ní svět, který si okamžitě všiml jejího talentu. Zpívala ve všech důležitých operních domech po celé Evropě i Spojených státech. Její nejslavnější rolí byla Carmen. Tu zpívala na předních světových scénách více než sto padesátkrát.
Po sametové revoluci se vrátila do Čech, kde těšila diváky svým uměním až do pozdního věku. Mimořádný ohlas vzbudila opera Aleše Březiny a Jiřího Nekvasila Zítra se bude… z roku 2008, kde ztělesnila postavu Milady Horákové. Diváci ji také znají jako Frau König z filmu režiséra Jana Hřebejka Pupendo. V roce 2017 o ní dokumentaristka Olga Sommerová natočila celovečerní dokument s lapidárním názvem Červená.