Vojtěch Filip se projevuje jako příkladný obhájce zájmů Moskvy. Poté, co je KSČM premiérem Babišem a prezidentem Zemanem legitimizována jako „demokratická strana“ na vládní úrovni, její šéf už ztratil jakékoli zábrany. Co by si asi nejraději přál pod stromeček?
[ctete postid=“226920″ title=“Komunisté jsou spolehlivý partner, chválí Babiš. Chce prý spojovat národ“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/09/Babiš-Filip-sněmovna-385×230.jpeg“ excerpt=“Premiér Babiš po hladkém schválení státního rozpočtu chválí spolupráci s komunisty, “ permalink=“http://forum24.cz/komuniste-jsou-spolehlivy-partner-chvali-babis-chce-pry-spojovat-narod/“]226920[/ctete]
Komunistický předák poskytl rozhovor serveru Parlamentní listy, který se točil kolem zahraniční politiky Kremlu. Obhajoval ji snad ještě důsledněji, než velvyslanec Ruské federace. Nikoho nenechal na pochybách, že čeští komunisté jsou u nás vedle prezidenta Zemana stále nejvěrnějšími spojenci velkého východního bratra. Proč se tím vůbec zabývat? Komunisté dnes tvoří pevnou oporu vlády Andreje Babiše, který si spolupráci s nimi pochvaluje.
Z odpovědí vyplývá, co by předsedovi KSČM udělalo pod vánočním stromečkem největší radost. Zrekapitulujme jeho zbožná přání.
1) Odmítnutí britské verze v kauze Skripal
Moskva nemá s útokem na dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru nic společného a obviňování z podílu ruských tajných služeb je vylhané.
„Je to jen odvádění pozornosti Velké Británie od vlastních problémů souvisejících s referendem. To už Britové přehánějí! Ať toho nechají, už jim nikdo nevěří,“ říká Filip. To by bylo krásné, kdyby nevěřil skutečně nikdo.
2) Kerčský incident je ukrajinskou provokací
Operaci ruské armády v Azovském moři vedoucí ke střelbě na ukrajinská plavidla a zadržení jejich námořníků nevyvolalo Rusko, ale Ukrajina.
„Spor není agresí Ruska vůči Ukrajině. Je to provokace plavidel pod ukrajinskou vlajkou,“ tvrdí šéf KSČM. Ukrajinský prezident Porošenko se tak podle něj chtěl zalíbit Západu, od kterého dostává peníze.
3) Uznání mezinárodní anexe Krymu
S kerčským incidentem souvisí jiný dárek, a sice mezinárodní uznání anexe Krymu, která zhoršila vztahy Ruska se Západem a vyvolala ekonomické sankce.
„Referendum na Krymu proběhlo v souladu s ústavou Ukrajiny. Výsledek referenda byl jednoznačný, a jestliže se občané Krymu rozhodli, že odejdou ze svazku Ukrajiny, tak nemůžeme nic takového považovat za nějakou anexi,“ míní Filip.
4) Rusko není agresor, ale mírotvorce
Filipa by jistě rovněž potěšilo plošné odmítnutí široce sdílené teze mezinárodního společenství, že je Rusko agresivní a vyvolává provokace, což dokládá nekončící ukrajinský konflikt a hybridní válka v Evropě.
„S tím naprosto a zásadně nesouhlasím. Naopak si myslím, že Rusko dělá všechno pro to, že se prohlubování sporů vyhýbá a řeší je diplomaticky. Minské dohody neplní Ukrajina, ale Ruská federace. Tady hledejme viníka sporů,“ nabádá.
5) Napětí zvyšuje Západ, ne Moskva
Moskva nemůže za zvyšování vojenského napětí, jak tvrdí Západ, mimo jiné posilováním vojenských základen v Kaliningradu v blízkosti hranic Litvy a Polska, nebo nedodržováním dohody o likvidaci raket středního a krátkého doletu INF. Podle Filipa je to přesně naopak.
„To byly informace poplatné plánům NATO, nesouhlasím s tím a mám za to, že s tím nesouhlasí čím dál větší počet občanů Evropy. Napětí zvyšuje ten, kdo zvyšuje počet vojáků na hranicích Ruské federace. To je součást americké vojenské doktríny a my poslušně jak ovce dodáváme vojáky do Pobaltí, přestože Pobaltí nikdo neohrožuje,“ namítá.
6) Odhalení agentů USA a Francie
Ve sporu o BIS, jejíž zpráva hovoří o zesílení aktivit ruských a čínských agentů na našem území, má podle Filipa pravdu prezident Zeman. Jeho kritika opozicí jsou prý jen „kecy, které poškozují náš stát“. Rusové na území České republiky žádnou diverzní činnost neprovádějí, jde podle něj pouze o standardní analytickou činnost.
„Nechápu, proč bychom se něčeho takového měli obávat. Když už BIS ty analytiky na ruské a čínské ambasádě objevila, doufám, že je rovněž objeví na ambasádách USA nebo Francie,“ přeje si šéf KSČM.
7) Filip není agentem Moskvy
Vojtěch Filip by rád rozptýlil pochybnosti, že on sám patří mezi „agenty Moskvy“, když mimo jiné pravidelně dochází na ruské velvyslanectví. Nakonec by to nebylo i vzhledem k jeho minulosti spolupracovníka Státní bezpečnosti nic překvapivého.
[ctete postid=“225039″ title=“Ruské vlivy. Zemanovu kampaň sponzorovaly firmy z Putinova okruhu“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/12/Zeman-Nejedlý-385×230.jpeg“ excerpt=“Současný spor prezidenta Zemana s BIS kvůli přítomnosti ruských a čínských agentů na “ permalink=“http://forum24.cz/ruske-vlivy-zemanovu-kampan-sponzorovaly-firmy-z-putinova-okruhu/“]225039[/ctete]
„Takovou obavu skutečně nemám, že bych něco vyzradil,“ směje se. „Svou účast na podobných recepcích většinou využívám k tomu, že si popovídám s řadou lidí, na které nemám jindy čas, včetně ruského velvyslance. Není potřeba si domlouvat řadu schůzek,“ dodává mnohoznačně.
Co dodat?
Předseda KSČM by vzhledem k výše uvedeným přáním jistě nejvíce ocenil, kdyby mohl svoje kontakty a politické postoje více „prodat“. Jistě by se nebránil výraznějšímu obnovení sféry ruského vlivu, aby se mohl podobně jako mnohými jeho soukmenovci stále uctívaný Klement Gottwald jezdit do Moskvy učit, jak demokratům zakroutit krk.
Jsou sice jiné kulisy, celkové podmínky a obsazení, nicméně éra silného vůdce Vladimira Putina, zvláště v posledních letech, navazuje na sovětskou imperiální politiku nedávné minulosti. Ve světě přitom stále udržuje síť vazalů, kdykoli ochotných vykonávat direktivy z Kremlu. Co nejširší obnovení této sféry, vedoucí k posílení moci komunistů, to by byl určitě největší dárek i pro Vojtěcha Filipa.