Sněmovna reprezentantů při středečním hlasováním schválila ústavní žalobu na končícího prezidenta USA Donalda Trumpa. Ten se tímto krokem stane prvním prezidentem v historii, který musí čelit obžalobě dvakrát. Proces se nyní přesouvá do Senátu, kde impeachment musí schválit alespoň dvě třetiny přítomných zákonodárců. Pro hlasovali i někteří zástupci Trumpovy Republikánské strany.
Týden po násilném vniknutí Trumpových podporovatelů do budovy Kapitolu čelí americký prezident už podruhé ve svém funkčním období takzvanému impeachmentu. Jeho stíhání schválila ve středu většina ve Sněmovně reprezentantů. Pro hlasovalo 232 zákonodárců, na stranu demokratů se připojilo také deset členů Republikánské strany.
K jednání přistoupila Sněmovna reprezentantů poté, co viceprezident Mike Pence odmítl použít proti Donaldu Trumpovi 25. dodatek ústavy.
„Prezident Spojených států nabádal ke vzpouře. Je jasnou a bezprostřední hrozbou pro zemi, kterou milujeme,“ prohlásila podle CNN šéfka sněmovny Nancy Pelosiová s tím, že prezident musí být obžalován.
Vyšetřování se nyní přesouvá do Senátu. Ke konečnému rozhodnutí ale zřejmě dojde až poté, co Donald Trump skončí ve funkci. Předseda republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell už avizoval, že senátoři zasednou nejdříve 19. ledna. Tedy den před tím, než současný prezident odejde z úřadu a na jeho místo nastoupí Joe Biden.
Demokratická strana Donalda Trumpa obviňuje z toho, že je zodpovědný za násilnosti, které se udály při demonstracích na jeho podporu. Americký prezident svým podporovatelům ve Washingtonu řekl, aby se na protest proti výsledkům voleb vydali směrem ke Kapitolu. Trump totiž výsledek prezidentského klání považuje za zmanipulovaný. Soudy to však odmítají.