Británie má nabídku odložit brexit. Evropská unie chce, aby to bylo nejlépe do květnových voleb europoslanců. Rakouský kancléř Sebastian Kurz na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu řekl, že Londýn o této možnosti ví. Stále platným termínem odtržení Spojeného království zůstává 29. březen. Vzhledem k odmítnutí rozvodové dohody parlamentem v Londýně ale hrozí tzv. divoký brexit – bez uspořádání vztahů.
„Ve Velké Británii si jsou vědomi toho, že EU je připravená učinit vše pro to, abychom se vyhnuli tvrdému brexitu, a je také připravená, pokud to bude nutné, datum odchodu odložit, ale samozřejmě to musí Velká Británie také chtít,“ prohlásil Kurz. Současně si posteskl, že v Evropě podle něj vládne negativní nálada a téměř depresivní způsob přístupu k problémům.
Žádost britské vlády o prodloužení výstupového článku 50 lisabonské smlouvy by muselo jednomyslně schválit všech zbylých 27 členských zemí bloku. A to by nakonec mohl být další problém. Odklad brexitu by totiž znamenal účast Britů v jarních volbách do Evropského parlamentu. Spojené království v něm má 73 křesel.
Kamenem úrazu je, že otrávení britští voliči by mohli do europarlamentu vyslat další desítky kverulantů. Lídr kampaně za vystoupení Británie z EU, expředseda antievropské strany UKIP Nigel Farage, už ohlásil, že v případě odkladu brexitu hodlá usilovat o znovuzvolení do EP. Agentura Bloomberg v této souvislosti citovala vysoce postaveného unijního diplomata, který vyjádřil obavy ze spojení euroskeptiků z dalších členských států s Faragem při volbě nové Evropské komise a jejího předsedy.
EU se loni dohodla, že 27 ze 73 britských křesel po brexitu zanikne. Zbylých 46 má sloužit jako rezerva pro případné rozšíření bloku. Podle sporného výkladu právní služby EP by se Britové eurovoleb už nemuseli zúčastnit. Europoslanci zastupující Spojené království by vykonávali mandát do zvolení nového parlamentu a v něm by už Londýn neměl mandáty.