Podle končící vicepremiérky a ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) bude volba předsedy současné sněmovny už navždy spojená s pachutí, že demokracie dostala na frak. To však jednoznačně odmítl předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný. „Slova paní vicepremiérky jsou naprosto nemístná,“ řekl v rozhovoru pro deník FORUM 24. Rozhodnutí poslanců, že se Karel Havlíček (ANO) nesmí ucházet o post šéfa sněmovny, bylo podle Výborného správné.
Jste spokojený s průběhem voleb do vedení poslanecké sněmovny?
Jsem spokojený s tím, že byla předsedkyní sněmovny zvolená Markéta Pekarová Adamová, to je důležitá a klíčová zpráva z první poloviny středečního jednání. Věřím, že bude důstojnou reprezentantkou celé sněmovny, nejen vládní koalice. Tomu tak má skutečně být a ne vždy tomu tak bohužel bylo v minulém volebním období. Jsem přesvědčen o tom, že ona je tou osobou, která dokáže na půdu poslanecké sněmovny vnést jistou míru noblesy a politické kultury.
Bylo správné zamítnout kandidaturu Karla Havlíčka z hnutí ANO do čela sněmovny?
Jsem přesvědčen, že ano. Článek 32 Ústavy ČR hovoří zcela jasně a myslím si, že to byla tak trochu hra opozičního hnutí ANO, jak celý ten proces natáhnout. Kdyby tolik stálo o pozici předsedy, tak mohlo vybrat kohokoliv ze svého klubu, kdo není v tuto chvíli ministrem vlády České republiky. Dostali jsme stanovisko legislativního odboru poslanecké sněmovny a to bylo naprosto jasné.
Je ale potřeba také připomenout, že stanoviska legislativního odboru jsou v naprosté většině – a byli jsme toho svědky předchozí čtyři roky – velmi opatrná. Zpravidla sepíší několik stran argumentů a pak řeknou: Může to být tak nebo onak a suverénem je sněmovna. Nyní napsali jasné argumenty a konstatovali: Ano, Karel Havlíček je nevolitelný a nemůže se volby účastnit, protože je v této chvíli ministrem. A to dokonce dvojím ministrem vlády. Tento krok by byl v rozporu s Ústavou České republiky. Že na to mohou být velmi disentní názory několika málo ústavních právníků, to je možné. Ale podle mého názoru se ústavou musíme řídit tak, jak byla napsaná. Tak, jak k tomu je i sepsána důvodová zpráva.
Jak se vám poslouchaly projevy poslanců hnutí ANO, kteří za řečnickým pultem několik hodin obhajovali kandidaturu Karla Havlíčka na předsedu sněmovny?
Jsme na půdě poslanecké sněmovny, já jsem dalek toho, abych komukoli z poslanců ubíral jejich právo hovořit. Chápu a je to přirozené, že měli potřebu svého kandidáta vychválit, my to děláme také. Dělali jsme to a i nadále to dělat budeme. A proto, že jsme na půdě parlamentu, tak se musíme chovat jako demokraté a i názory, se kterými nesouhlasíme, musíme vyslechnout.
Nepřipadalo vám i přesto ze slov některých poslanců, že se hnutí ANO stále nesmířilo s volební porážkou?
Já to takto nehodnotím. Hnutí ANO si je vědomo porážky, je v úplně jiné roli, než tu posledních osm let bylo. A myslím si, že se tu opoziční roli učí velmi rychle. My to respektujeme, ale zároveň jsem rád, že byla zvolena Markéta Pekarová Adamová.
Markéta Pekarová Adamová si ve svém projevu – ještě před tím, než byla zvolena šéfkou sněmovny – trochu „rýpla“ do bývalého předsedy Radka Vondráčka z hnutí ANO. V závěru hovořila o tom, že „umí zpívat, ale na kytaru ještě bohužel nehraje“. Nebyla taková slova zbytečná?
Já si myslím, že to byla jen jedna věta na závěr, kterou to chtěla odlehčit. Celý ten projev – který byl o tom, co chce v té roli zastávat – to určitě nedegraduje. To považuji za klíčové a důležité. Slova o hře na kytaru byl bonmot a politika je někdy i o bonmotech.
Končící vicepremiérka a současná šéfka poslanců hnutí ANO Alena Schillerová ve středečních Událostech v České televizi prohlásila, že „volba předsedy této sněmovny bude už navždy spojená s pachutí, že demokracie dostala na frak“. Jsou taková tvrzení na místě?
To je naprostý nesmysl. Kdo jiný než poslanci by se měl řídit ústavou a mantinely, které vymezuje. Ať si každý přečte článek 32, který hovoří zcela jasně. Hnutí ANO mělo suverénní možnost navrhnout kohokoliv z poslanců, kteří nejsou členy vlády, a nebo měl pan Havlíček přinést potvrzenou a přijatou demisi na své dva ministerské posty a pozici vicepremiéra. Pak by vůbec nebyl problém, aby se volby zúčastnil. Měl to čistě ve svých rukou. Slova paní vicepremiérky jsou naprosto nemístná.
Proč to podle vás Karel Havlíček neudělal?
Protože to ze strany hnutí ANO byla celé hra, aby vytvořili nějaký příběh ublíženosti. O tom svědčí i slova paní ministryně Schillerové.