NÁZOR / Tehdy se SSSR začal hroutit. Před 35 lety se v září 1989 v celém Pobaltí konaly hudební festivaly a další kulturní vystoupení, které byly symbolem vzdoru proti sovětské okupaci. Tyto akce navázaly na srpnový protest o měsíc dříve, kdy zhruba dva miliony obyvatel Litvy, Lotyšska a Estonska vytvořily 600 kilometrů dlouhý lidský řetěz mezi hlavními městy od Vilniusu přes Rigu až po Tallinn.
Vzhledem k tomu, že v Pobaltí žilo v té době zhruba osm milionů lidí, tak se této události zúčastnila čtvrtina populace. Byla to obrovská síla, kterou nešlo přehlédnout. Jednalo se o připomínku padesátého výročí neblahého paktu Molotov-Ribbentrop, který umožnil sovětskou okupaci pobaltských republik. Ta s sebou přinesla desítky tisíc mrtvých a stovky tisíc deportovaných Litevců, Lotyšů a Estonců. Tehdy se také začalo veřejně mluvit o obnovení nezávislosti pobaltských republik.
Ruský opoziční spisovatel Alexandr Solženicyn napsal kdysi úvahu Nežít se lží. Přesně to učinili tenkrát Pobalťané, když masovými akcemi dali v té době najevo, že už se lží dále žít nechtějí. Celému světu jasně vzkázali, že jejich země byly násilím připojeny k Sovětskému svazu proti vůli většiny jejich obyvatel a oni se s tím nehodlají smířit.
Už dříve v březnu devětaosmdesátého roku se konaly v SSSR parlamentní volby, ve kterých bylo díky Gorbačovově perestrojce dovoleno postavit více kandidátek. Toho využili i v Pobaltí, kde tamní vlastenecké lidové fronty uštědřily drtivé porážky místním komunistickým stranám. Pobalťané dali rozhodně najevo, že už mají dost komunistické hrůzovlády, chtějí svobodu, a jejich požadavky se postupně stupňovaly až k obnovení samostatnosti, kterou jejich země ztratily v roce 1940. Nastal pohyb, který už nešel zastavit. I když se Moskva pokusila v Litvě a Lotyšsku v lednu 1991 o silové řešení s mrtvými a zraněnými. Pobaltské státy znovu získaly nezávislost. Opět se ukázalo, že komunisté jako nepřátelé svobody se umí držet u moci pouze násilím a represemi.
Nemělo by nás však překvapit, že v současném Rusku znovu dochází k falšování historie. Prezident Vladimir Putin zveřejnil před čtyřmi lety na The National Interest článek, ve kterém v rozporu s historickými fakty opakuje mnohokrát vyvrácený komunistický nesmysl, že pobaltské republiky se připojily k SSSR dobrovolně. To mluví za vše. Putin je následovníkem rudého sovětského diktátora a masového vraha Stalina, který odmítá odsoudit sovětské komunistické zločiny a považuje rozpad Sovětského svazu za geopolitickou katastrofu 20. století.
Autor je středočeským krajským zastupitelem za ODS.