Zveřejnění telefonických odposlechů Jany Nečasové, dříve Nagyové, dostalo do vzácné shody politiky z opačného konce politického spektra. Petr Štěpánek, jeden ze zakládajících členů ODS, i Jiří Paroubek, bývalý premiér a předseda ČSSD, se ostře ohradili proti způsobu, jakým je s odposlechy nakládáno. Podle Štěpánka se jedná o prasárnu, Paroubek zase tvrdí, že je nutné zastavit špínu, která se z odposlechů valí. Opačný názor ovšem zastávají někteří novináři. Ondřej Kundra z Respektu si myslí, že vulgární pasáže z odposlechů ukazují, jaká je Jana Nagyová, Martin Shabu zase tvrdí, že nedůstojné výroky v telefonátech potopí expremiéra Nečase u soudu.
Bývalý předseda vlády Jiří Paroubek byl vždy velkým kritikem politiky Petra Nečase, ale jeho současnou situaci mu nezávidí. „I tzv. seriózní média u nás podléhají pokušení být horší nežli bulvár, a tak se v předních českých denících (Právo, MfD, Lidové noviny) můžeme dnes dozvědět o pokleslé úrovni rozhovorů mezi tehdejším předsedou vlády a tehdejší šéfkou jeho sekretariátu a jeho nynější manželkou,“ zmiňuje současný mediální zájem o Nečase Paroubek. Zároveň si myslí, že pokud nemají odposlechy nic společného s údajným sledováním Nečasovy bývalé nebo s dárky, které Nagyová dostávala za různé služby, nepatří na veřejnost. „Nechápu, proč někdo pouští do novin (a proč tím noviny dále kontaminují veřejnost) přepisy z odposlechů poněkud vulgárních rozhovorů intimního charakteru, které nemají žádnou souvislost s tím, zda Jana Nagyová zaplatila či nezaplatila darovací daň z kabelek a dalších darů, jimiž byla údajně podarována,“ myslí si Paroubek.
Policie chytila jen malou rybu
Podle expředsedy ČSSD je možné, že se policie snaží monstrózním procesem snaží pouze zahladit stopy. „Chápu to tak, že policii, respektive ÚOOZ, a také státním zástupcům hrozí blamáž poté, co uskutečnili přepadení Úřadu vlády v létě roku 2013, které prakticky ukončilo Nečasovu vládu,“ vysvětluje Paroubek. „Ovšem neústavními prostředky. Policie dodnes nikomu nic neprokázala, žádnou rozsáhlou ani systémovou korupci,“ upozorňuje bývalý politik. „Jana Nagyová je tak jedinou malou rybičkou, která uvízla v bombastických sítích celé akce spuštěné policisty z ÚOOZ a Vrchním státním zastupitelství v Olomouci,“ připomíná Paroubek. „Špína, která se z policejních odposlechů valí, je skutečně odporná a je třeba ji zastavit. Každý slušný občan si před tímto primitivním způsobem veřejné popravy obviněné musí odplivnout,“ je přesvědčen expremiér.
Odposlechy se neměly dostat na veřejnost
Petr Štěpánek svou politickou kariéru sice ukončil a v současnosti se věnuje spíš hudbě, ale zveřejnění odposlechů v kauze Nagyová považuje za závažný problém. „Je to největší prasárna naší současnosti. Neexistuje žádný důvod, proč by odposlechy intimních rozhovorů bývalého předsedy vlády Petra Nečase s ředitelkou jeho kabinetu, leč zároveň jeho milenkou, měly být veřejným majetkem,“ myslí si Štěpánek. „Pokud soud uznal za vhodné připustit je jako důkaz, měl tak učinit na neveřejném jednání. A když už tak soud neučinil, nic neomlouvá zdejší novináře, a na prvním místě ty z veřejnoprávních médií, že tuhle voyerskou špínu vypustili do veřejného prostoru,“ kritizuje mediální kampaň bývalý tiskový tajemník premiéra Klause.
Návrat do totality
Proces, který sleduje celá veřejnost, podle Štěpánka nepřísluší demokratickému řízení státu. „Pouze v totalitním státě je možné, že na základě něčeho tak chatrného, jako předložili Ištvan a spol., probíhá onen neuvěřitelný monstrproces,“ tvrdí bývalý politik. „Pouze v totalitním státě je možné, že psychopati převlečení za státní zástupce zosnují de facto státní převrat. Pouze v totalitním státě je možné, že novináři hlavního proudu jim u toho ještě tleskají,“ dodává.
Jednání expremiéra ovšem Štěpánek neobhajuje. „Platí, že neexistuje nic, co omlouvá Petra Nečase. Pokud šéf souloží se svojí nejbližší podřízenou a v důsledku toho se sebou nechá orat, je to vždycky špatně. Dvojnásob u předsedy vlády,“ píše na svém blogu. „Odpovědnost za to musí nést. Jenže odpovědnost politickou, nikoli trestní,“ je přesvědčen Štěpánek.
Novináři si mnou ruce
Ondřej Kundra z významného týdeníku Respekt ovšem s názory dvou bývalých politiků nesouhlasí. „Přehrání vulgárních pasáží, kde Jana Nečasová-Nagyová mluví sprostě o Radce Nečasové, bylo na místě,“ tvrdí novinář. „Pomáhá to pochopit motiv Nečasové-Nagyové. Na Radku Nečasovou žárlila, nemohla ji vystát, neměla ráda její rodinu a chtěla od ní pro sebe odtrhnout expremiéra,“ dodává. Tím se zřejmě podle Kundry skutečně dokázala stát hnacím motorem k rozpadu Nečasovy vlády. Podobně se na věc dívá i Martin Shabu z Lidových novin. Žurnalista, jehož zásluhou skončila na ministerstvu spravedlnosti Helena Válková, kterou podrobil kritické kampani na stránkách Babišova listu. Stejně jako exministryni teď věští rychlý konec i Petru Nečasovi. Podle Shabu se zveřejněním vulgárních pasáží odposlechů podkopává celá Nečasova obhajoba postavená na neopodstatněnosti odposlechů. Je tedy prý jasné, že se celý soudní proces pro Nečase nejeví dobře.