Nainstalování odposlechů do kanceláří pražské hospodářské kriminálky nebylo podle Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) trestným činem. Uvedl to Český rozhlas Radiožurnál. Odposlechy se na jaře našly u detektivů, kteří se zabývají například kauzou dotací pro Babišovo Čapí hnízdo nebo případem zveřejnění odměn, které pobírala Jana Nagyová jako někdejší ředitelka kabinetu premiéra Petra Nečase.
Detektivové našli začátkem letošního května ve svých kancelářích prostorové odposlechy a skrytou kameru. Našly se u týmu, který se zabývá Čapím hnízdem. Inspekce teď případ odložila, nezveřejnila ale, kdo a proč odposlechy do kanceláří pražské kriminálky nainstaloval.
„K dotazovanému případu nebylo v průběhu prověřování zjištěno podezření ze spáchání trestného činu ze strany příslušníků bezpečnostního sboru a celá věc byla odložena. Žádné další podrobnosti v tuto chvíli k případu uvolněny nebyly,“ sdělila rozhlasu mluvčí inspekce Radka Sandorová.
Podle ČRo se už dříve spekulovalo o tom, že zařízení nainstaloval bývalý Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) pod vedením Roberta Šlachty, který udržoval a udržuje nadstandardní vztahy s Andrejem Babišem a zásoboval exkluzivními informacemi z vyšetřování Babišova média. ÚOOZ údajně podezíral pražské detektivy z vynášení informací. Spíše chtěl mít ale jejich vyšetřování pod kontrolou. ÚOOZ se ale k těmto spekulacím odmítl vyjádřit.
Investigativní server Neovlivní.cz již v květnu upozornil, že pro civilistu je instalování odposlechů v zabezpečených policejních kancelářích „prakticky nemožné“ a soukromá bezpečnostní agentura by se do budovy v pražské Kongresové ulici dostávala jen velice problematicky. „Problém to naopak není pro policii, generální inspekci či tajnou službu,“ uvedl server.
Machinace s padesátimilionovou dotací a účelovými změnami vlastníka Babišovy luxusní venkovské rezidence Farma Čapí hnízdo vyšetřuje Policie ČR pro podezření z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie. Zatím ale nikoho neobvinila. Oficiální vyšetřování případu Čapího hnízda vede i Evropský úřad pro boj proti podvodům známý pod zkratkou OLAF.