Generální ředitel Českého rozhlasu na webu irozhlas.cz odpověděl na otevřený dopis Free Czech Media a deníku FORUM 24. Na odpověď jsme se rozhodli reagovat a reakci včetně dopisu generálního ředitele přinášíme níže.
Odpověď pana generálního ředitele Českého rozhlasu Reného Zavorala na náš otevřený dopis ukazuje rozdíl v pojetí veřejné služby a také v pohledu na svobodu novinářské práce.
[ctete postid=“170779″ title=“Dopis řediteli rozhlasu: Nebraňte novinářům v práci a veřejnosti v přístupu k informacím“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2016/12/Janek-Kroupa-385×230.jpg“ excerpt=“Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral na zasedání Rady Českého rozhlasu 29. “ permalink=“http://forum24.cz/dopis-rediteli-rozhlasu-nebrante-novinarum-v-praci-a-verejnosti-v-pristupu-k-informacim/“]170779[/ctete]
Když pana ředitele upozorníme na ústavní záruky svobody slova, on nám odpovídá poukazem na článek z Listiny základních práv a svobod, který připouští omezení této svobody. Přesně tento rys v mentalitě generálního ředitele rozhlasu přitom popisujeme. On chce trvat na omezování šíření informací, my naopak na právu úplného informování veřejnosti.
Příslušný článek o omezení svobody slova zákonem se týká situací, které jsou nezbytné pro ochranu práv a svobod druhých, bezpečnost státu, veřejnou bezpečnost, ochranu veřejného zdraví a mravnosti. Rádi bychom se proto pana ředitele zeptali, který z těchto bodů ohrozil Janek Kroupa svým článkem o neoprávněném obdělávání půdy panem Babišem a pobíráním evropských dotací na tuto půdu. Je to ohrožení bezpečnosti státu a nebo mravnosti? O tom, že by reportáž o bezprávném užívání půdy ohrožovala nějaká práva a svobody nemůže být přeci vůbec řeč. Nebo je snad tím dotčeno právo pana Babiše užívat půdu bez právního nároku či v krajně problematickém právním režimu?
Je s podivem, že pro pana ředitele je stav, kdy někdo hospodaří bez právního rámce na nějaké půdě, pouhým systémovým problémem, který se týká celé řady subjektů a proto se v tomto tématu nemá vyzdvihovat role Babišových firem. Nastupující premiér Andrej Babiš je nyní nejvyšším představitelem státní exekutivy a je to tudíž právě on, kdo by měl nastolit systém a pořádek v oblasti, kde přitom jeho vlastní jeho firma jedná ve zřejmém rozporu s logickým právním systémem.
Panu řediteli zjevně připadá normální, že největší účastník rozšířeného mimoprávního hospodaření a největší příjemce dotací na mimoprávně obhospodařovanou půdu bude určovat ráz státní politiky v této oblasti.
[ctete postid=“170953″ title=“Ředitel Českého rozhlasu René Zavoral, Babišův muž na svém místě“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2017/12/Zavoral-385×230.jpeg“ excerpt=“Generálnímu řediteli Českého rozhlasu Zavoralovi bylo stydno, jak zpracoval téma “ permalink=“http://forum24.cz/reditel-ceskeho-rozhlasu-rene-zavoral-babisuv-muz-na-svem-miste/“]170953[/ctete]
Požadavek na objektivitu v zákoně o Českém rozhlase lze vyložit mnoha způsoby, a proto je třeba dbát na uplatnění nadřazené zákonné normy z Listiny základních práv a svobod. Skutečná objektivita a vyváženost žurnalistiky nezakrývá rozdíly mezi držiteli moci a těmi ostatními, ale naopak je zohledňuje. Objektivní žurnalistika ví, že 1700 neoprávněně obděláváných hektarů v rukou veřejného funkcionáře a dokonce předsedy vlády má zásadní relevanci oproti pár hektarům v rukou drobných zemědělců, kteří mají stejný problém jako Agrofert.
Kontrola moci je jedním ze základních poslání médií, a to zejména médií veřejné služby. Ve chvíli, kdy se za požadavek objektivity začne schovávat znemožňování informovat o problematickém chování politiků, nejedná se o vyváženost, ale o cenzuru.
Neupíráme panu řediteli právo kritizovat kteréhokoli zaměstnance Českého rozhlasu. Považujeme ale za nutné poukázat na situaci, kdy fakticky veřejně podrazí novináře, který informuje o kontroverzních skutečnostech v podnikání nastupujícího předsedy vlády.
Pakliže bude představitel veřejnoprávního média bránit politickou moc před veřejností, musíme konstatovat, že přispívá k destrukci svobodné společnosti.
Johana Hovorková, předsedkyně Free Czech Media
Pavel Šafr, šéfredaktor deníku FORUM 24
ODPOVĚĎ GENERÁLNÍHO ŘEDITELE Z 6. PROSINCE PŘINÁŠÍME BEZ REDAKČNÍCH ÚPRAV:
Reakce generálního ředitele Českého rozhlasu na dopis deníku Forum 24 a spolku Free Czech Media
Vážený pane Šafre, vážená paní Hovorková,
podle Vašeho názoru jsem se jako generální ředitel Českého rozhlasu dopustil chyby, když jsem si dovolil veřejně a kriticky hovořit o svých podřízených.
V Českém rozhlase nicméně dosud měříme všem stejným metrem – zaměstnancům i těm, o kterých vysíláme. Jako ředitel veřejnoprávního média, za jehož chod zodpovídám, si tak vyhrazuji právo hovořit nahlas a veřejně kriticky o tom, zda naše účetní něco špatně sečetla, jestli technici špatně zapojili mikrofon nebo jestli mám pochybnosti o správnosti postupu některého z mnoha novinářů pracujících v ČRo.
Jsem rád, že v drtivé většině případů mohu zaměstnance Českého rozhlasu chválit. Stejně otevřeně ale hovořím v případech, kdy nejsem přesvědčený o tom, že byla odvedena práce na 100 procent. Tím spíše, že zaměstnanci Českého rozhlasu, tedy i redaktor Janek Kroupa, jsou placeni z veřejných peněz a musí se řídit všemi příslušnými pravidly tak, jako to dělá celý Český rozhlas. Podotýkám, že jsem se naopak nikdy neváhal postavit za každého zaměstnance, který dodržoval Zákon o ČRo, Kodex ČRo a další související normy, včetně vysokých standardů veřejnoprávní žurnalistiky.
Při veřejném zasedání Rady ČRo jsem nikterak nerozporoval informování o systémovém problému. Vyjádřil jsem jen pochybnosti nad způsobem zpracování tohoto tématu. Ostatně Český rozhlas o něm ve svém vysílání i nadále referoval. Ke kauze týkající se Agrofertu proto chci mít důkladnou odbornou a nezávislou analýzu kvantitativní a kvalitativní, budu žádat o stanovisko i Etickou komisi ČRo. Je to postup zcela legitimní a stejně bych jednal, pokud by se článek týkal kohokoli – politika či nepolitika. Právo na rovný a nestranný přístup má totiž v naší demokratické zemi opravdu každý.
Český rozhlas má zákonem o ČRo, ale i zákonem o provozování rozhlasového a televizního vysílání vedle práva vysílat svobodně a nezávisle také povinnost vysílat objektivní a vyvážené informace nezbytné pro svobodné vytváření názorů. K nim patří vyjádření všech subjektů, které jsou na dané kauze zainteresované nebo se k ní mohou kvalifikovaně vyjádřit.
Jako autoři otevřeného dopisu se zaštiťujete citací z Listiny základních práv a svobod týkající se svobody projevu. Neuvedli jste však, že má také důležitý čl. 4. Ten stanoví zákonné meze svobody projevu a práva na informace, která ani v demokratické společnosti nemůže být bezbřehá.
(4) Svobodu projevu a právo vyhledávat a šířit informace lze omezit zákonem, jde-li o opatření v demokratické společnosti nezbytná pro ochranu práv a svobod druhých, bezpečnost státu, veřejnou bezpečnost, ochranu veřejného zdraví a mravnosti.
Takovými zákony, která jsou opatřeními v demokratické společnosti nezbytnými pro ochranu práv a svobod druhých, jsou z hlediska ČRo a probírané kauzy zejména: zákon o Českém rozhlase s hlavním úkolem veřejné služby poskytovat objektivní, ověřené a ve svém celku vyvážené a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů, nebo zákon o provozování rozhlasového a televizního vysílání, a to § 31, podle kterého provozovatel vysílání má právo vysílat programy svobodně a nezávisle, ovšem tak, že musí poskytovat objektivní a vyvážené informace nezbytné pro svobodné vyjádření názorů a musí dbát zásad objektivity a vyváženosti. Tyto principy dále rozvádí i Kodex Českého rozhlasu.
Nezbývá mi než zopakovat, že naše demokratická země má své zákony a svůj zákon má i Český rozhlas. Ten má také své kontrolní orgány v čele s Radou ČRo, která má rovněž právo hodnotit jeho práci a plnění veřejné služby. Stejně tak Český rozhlas a jeho vysílání hodnotí i miliony posluchačů. Jsme médiem nezávislým, sebevědomým a zcela nestranným. Nenechám se zastrašovat či vydírat Vámi pane Šafre, ani serverem Forum24.cz, ani kýmkoli jiným, jehož pojetí demokracie končí tam, kam sahá jeho vlastní názor.
René Zavoral