Jako odpudivá a servilní hodnotí většina českých politiků slova prezidenta Miloše Zemana o vztazích České republiky a Číny a o tom, že vláda bývalého premiéra Petra Nečase (ODS) velmi podléhala tlaku Spojených států a Evropské unie. Kritiky se Zeman dočkal z řad demokratické opozice, postavili se za něj pouze komunisté.
Zeman v rozhovoru s čínskou televizí CCTV před příletem čínského prezidenta Si Ťin-pchinga uvedl, že Nečasova vláda měla velmi špatné vztahy s Čínou a podléhala tlaku USA a EU. „Teď jsme znovu nezávislá země a formulujeme svou zahraniční politiku, která je založena na našich vlastních zájmech. Nevměšujeme se do zájmů žádné jiné země,“ prohlásil v rozhovoru Zeman.
Kalousek: Zeman neguje dlouhodobou zahraničněpolitickou a bezpečnostní orientaci ČR
„ČR je součástí Evropské unie, tudíž EU není něco, co nás může tlačit zvenčí, USA je náš partner v rámci NATO. Výrok hlavy státu tak v podstatě odmítá dlouhodobou zahraniční a bezpečnostní politiku ČR,“ reagoval předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který byl v Nečasově vládě ministrem financí. „Že to je Číňanům úplně jedno, dokazuje fakt, že nejrychleji rostl zahraniční obchod s Čínou v letech, kdy ministrem zahraniční byl Karel Schwarzenberg (TOP 09). Nám to ale jedno být nesmí, protože hlava státu se těchto odpudivých výroků dopouští zcela záměrně,“ uvedl také šéf opoziční TOP 09.
Kalousek po Zemanových slovech hovořil o dvou kolejích české zahraniční politiky. Jednu podle něj personifikuje premiér Bohuslav Sobotka a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (oba ČSSD), kteří přiměřeně respektují dlouholetý azimut české zahraniční politiky a spojenecké závazky. „Ta druhá kolej otáčí azimut ke Kremlu a je podlézavá autoritativním a nesvobodným režimům a tu personifikuje především prezident republiky, ke kterému se přidal první místopředseda vlády (Andrej Babiš),“ uvedl.
Představitelé demokratických zemí k nám kvůli Zemanovi nejezdí
Podle místopředsedy TOP 09 Marka Ženíška nikomu nevadí obchodování s velmocí, jako je Čína. „Ani samotná návštěva hlavy státu není nic, co by mělo být důvodem k rozčarování, přestože bychom byli radši, kdyby prezident České republiky vítal v Praze i jiné prezidenty než jen ty autoritářské ze Střední Asie či Čínské lidové republiky. Ale respektujeme skutečnost, že ostatní k nám přijet nechtějí, ať už je to kvůli mezinárodnímu obrazu českého prezidenta, či jiným důvodům,“ napsal Ženíšek v tiskovém prohlášení.
TOP 09 vadí podle jeho slov servilita a poklonkování představitelů ČR vůči komunistické Číně a skutečnost, že českou zahraniční politiku ovlivňuje několik málo soukromých zájmů, ze kterých má užitek jen několik lobbistů a zprostředkovatelů smluv.
„Stále věříme, že jsme sebevědomý stát, který se nebojí a nebude se před komunistickou Čínou hrbit. A to nemluvím o tom, že tisíce politických vězňů v Číně čekají, že se někdo ozve. Byznys ano, není však důvod plazit se a přestat upozorňovat na to, co se v Číně děje. Současná vláda pohřbila jednu z tradic české zahraniční politiky a to akcent na dodržování lidských práv,“ uvedl Ženíšek. Prezident Zeman je podle něj pod tlakem Ruska a Číny, autoritářských režimů, které se demokracii vysmívají.
Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček Zemana hájí. „Pan prezident narovnal České republice páteř a vrátil zemi hrdost po smutném období lokajského čecháčkovského přikrčení v režii TOP 09,“ napsal Ovčáček na twitteru.
ODS: Spolupráce ano, servilita nikoliv
Proti Zemanovým slovům se ohradil i Petr Nečas. „Byla to vláda pod mým vedením, která zahájila obrat k více pragmatické politice ve vztahu k Číně,“ napsal bývalý předseda vlády v textové zprávě ČTK. Zmínil dvojici svých setkání s čínským premiérem i projev na sjezdu Svazu průmyslu v září 2012. „Naše vztahy by měly být budovány na vzájemném respektu a nevměšování se do vnitřních záležitostí. Že na některé věci máme rozdílný názor, je logické, vycházíme z rozdílného systému hodnot. Ale cestou je dialog, nikoliv tomu druhému vnutit svůj pohled na svět,“ podotkl také expremiér.
Velmi kritický byl i současný předseda ODS Petr Fiala, podle něhož „levicové překrucování skutečností nezná mezí“. Bývalá koaliční vláda podle něj nikomu nepodléhala. „Vysvětlení je jediné: místo euroatlantické spolupráce nás chce Zeman posunout k Východu, ke kterému se právě on chová submisivně, abych použil jeho slova. To ale není žádný rozumný zahraničněpolitický ani bezpečnostní koncept. Rozvíjet ekonomické vztahy s Čínou je správné, kvůli tomu ale nesmíme padat na kolena a popírat hodnoty, které jsme dosud vyznávali,“ míní Fiala.
Se Zemanem nesouhlasí ani Telička, pouze komunisté
Zahraničněpolitický mluvčí Babišova hnutí ANO a europoslanec Pavel Telička uvedl, že je mu ze slov hlavy státu úzko. „Především z těch, kdy chladnokrevně až téměř vypočítavě mluví o našich klíčových spojencích a EU, jejíž součásti jsme a kterou máme možnost zevnitř ovlivňovat,“ poznamenal. „Nejde asi ani tak o ostudnou neznalost prezidenta, ale spíše ostudnou servilitu vůči Číně. Přitom v roce 1996 se na adresu Číny vyjadřoval krajně nevhodně až nechutně. Tady už končí důvěryhodnost,“ napsal také.
Jako jediný z předních politiků se za Zemana jasně postavil předseda komunistů Vojtěch Filip. Nečasova vláda podle něj vůbec nehledala český národní zájem a byla spíše zcela závislá na příkazech z USA. Současné vládě zase podle něj chybí jasné vymezení vůči zcela chybné migrační politice Evropské unie. Přál by si prý, aby „česká vláda byla schopna zajistit stejně právo na rozvoj takovému procentu lidí jako čínská vláda“.