KOMENTÁŘ / Poslanecká sněmovna má v pátek na programu hned dva zákony týkající se digitalizace. Andrej Babiš a jeho hnutí ANO podpořili přijetí zákona o digitalizaci finančního trhu. Na sociální síti Babiš pózuje s logem kryptoměny bitcoin na tričku. Spolu s ním stojí i Karel Havlíček, Alena Schillerová a Patrik Nacher. Situace je paradoxní hned ze dvou pohledů.
Především je předseda hnutí ANO proslulý svým odporem k informačním technologiím a výpočetní technice. A co je ještě zajímavější, sněmovní tisk 692 se zabývá návrhem zákona, který se jmenuje: Zákon o implementaci předpisů Evropské unie v oblasti digitalizace finančního trhu (zákon o digitalizaci finančního trhu). Jde tedy o přímou implementaci směrnice Evropské unie. Babiš tak prosazuje věc, kterou „nesnáší“ hned z několika důvodů.
„Dneska podpoříme lepší podnikatelské prostředí pro kryptoměny,“ vyhlašuje Andrej Babiš na videu. Není to v poslední době poprvé, už včera se o kryptoměnách velmi pozitivně vyjádřil i ve svém vystoupení na konferenci Emergence. Na pódiu se tak potkal mimo jiné s předsedou pirátů Zdeňkem Hřibem. Asi není náhodou, že Babiš vstřícný postoj ke kryptoměnám prezentoval na konferenci, kterou spolupořádají firmy obchodující právě s kryptoměnami.
„Je to velmi potřebný zákon. Kryptoměny jsou obrovský fenomén. Mladí i díky nim v mnohých případech úplně mění pravidla hry zvané byznys. At už jde o investice, podnikání nebo digitální ekonomiku,“ napsal k tomu místopředseda podvýboru pro e-Government Robert Králíček (ANO) ve vyjádření pro FORUM 24 a doplnil: „Možná to ne každý ví, Česko je v kryptu skvělé a má skvělé experty! Je potřeba jim pomáhat a ne házet klacky pod nohy.“
Přitom celá řada odborníků varuje, že investice do kryptoměn jsou spíše ruletou než standardním investičním nástrojem. Pamětníci si možná vzpomenou, s jakým gustem se ANO v čele právě s Andrejem Babišem pustilo do pirátského poslance Tomáše Vymazala. A to ve chvíli, kdy se zjistilo, že ve svém poslaneckém bytě těžil kryptoměny.
Zákon, který by měla poslanecká sněmovna projednávat, dává obchodování s kryptoměnami alespoň trochu jasnější pravidla. Stanovuje totiž zejména povinnosti obchodníků, kteří nabízejí kryptoměnu a transakce s ní. Současně celý kryptoměnový trh dává pod dozor České národní banky. Tím se podmínky, alespoň teoreticky, přibližují běžným podmínkám na finančních trzích.
Proč miliardáři milují krypto
Původ kryptoměn je spíše temný. Jejich účelem bylo vytvořit alternativu k běžným měnám. Ty jsou totiž spravovány národními bankami. Kryptoměny fungují v decentralizovaných sítích založených na technologii blockchain. Neexistuje žádná centrální autorita, která by je spravovala. Pro zajištění transakcí používá kryptografii, a takzvané těžení je vlastně jen provedení počítačové operace. Kryptování (šifrování) je totiž velmi náročné na počítačový výkon. Takže každému, kdo pro společnost stojící za tou kterou kryptoměnou provede nějaké operace, náleží odměna. Všechny transakce s kryptoměnou jsou proto anonymní.
Bitcoin, s jehož logem pózuje Babiš, byl jednou z prvních kryptoměn a vznikl v roce 2009. Jeho aktuální kurz k české koruně je 1 572 990 korun za bitcoin. Od té doby vzniklo ještě několik dalších měn, jako je ethereum (86 814 korun), eipple (15,08 korun) nebo litecoin (2 095,88 korun). Kurzy jsou ale velmi volatilní a mohou se měnit opravdu rychle. Současně stále vznikají nové kryptoměny. Velkým fanouškem kryptoměn je například i Elon Musk. A není zdaleka jediným miliardářem, který se v těchto měnách zhlédl.
A možná to je i důvod, proč Babiš, pro kterého je jinak digitalizace sprosté slovo a obhajuje českou korunu, kde může, najednou podporuje zákon o digitalizaci finančních trhů. Nejde snad o to, že by se rozhodl nějakou kryptoměnu těžit (i když je dost možné, že se svými možnostmi už to dávno dělá). Lákavé jsou kryptoměny především kvůli možnosti s nimi obchodovat. Nejenže jsou totiž transakce s kryptoměnou anonymní. Tím, že nad kurzem měny nebdí žádná centrální autorita, lze s ním poměrně snadno manipulovat. Předvedl to právě Musk se svou měnou dogecoin. Relativně snadno (s Muskovými možnostmi) se dá ale ovlivňovat i kurz bitcoinu.