S blížící se zimou bude hrát i počasí svoji roli při vojenských operacích na Ukrajině. Hlavním úkolem bude podle mluvčího ukrajinských pozemních sil Volodymyra Fita odříznutí ruských okupačních sil od zásobovacích tras a logistiky, a to jak na frontě, tak v zázemí. „Pokud se nám to podaří, myslím, že nám je počasí – déšť a mráz – pomůže nechat zmrznout,“ prohlásil podle webu Ukrajinská pravda.
„Počasí bude hrát svou roli při vojenských operacích. Pokud začne pršet, bude nasazeno méně letadel a útočných dronů. Obtížnější bude také pohyb vojenských vozidel a techniky. Dělostřelectvo se však bude používat stejně často jako v současné době,“ popsal mluvčího ukrajinských pozemních sil Volodymyr Fito ve vysílání ukrajinské televize, jak bude vypadat válka v následujících měsících.
„Je zřejmé, že naším hlavním úkolem bude odříznout ruské okupační síly od zásobovacích tras a logistiky, a to jak na frontě, tak v zázemí. Pokud se nám to podaří, myslím, že nám je počasí – déšť a mráz – pomůže nechat (z Ukrajiny, pozn. red.) vymrznout,“ dodal podle webu Ukrajinská pravda.
Vliv počasí na válečné operace už letos v březnu popsal velitel ukrajinského Velitelství podpůrných sil Dmytro Hereha. Ukrajinští obránci podle něj využívají předpovědi počasí hydrometeorologických jednotek Ozbrojených sil Ukrajiny při plánování, přípravě a vedení bojových akcí.
„Při osvobozování dočasně obsazených území v Charkovské a Chersonské oblasti byly zohledněny povětrnostní podmínky, které nám pomohly vést protiofenzivu. Díky předloženým hydrologickým informacím byli naši bojovníci schopni zajistit spolehlivé přechody přes řeky Oskil, Siverskij Doněc a Inhulec a zajistit rychlý postup,“ popsal letos v březnu.
Hydrometeorologické jednotky připravují velmi krátkodobé prognózy pro operace s letadly a bezpilotními letouny, zavádění plavidel na moře, vyloďování vojsk, dělostřelecké útoky, odpaly raket, vynucování přechodů a tak dále. Kromě toho jsou podle Herehy informace o povětrnostních podmínkách nezbytné nejen pro přípravu protiofenzivy, ale také pro plánování akcí bojových zdravotníků v případě, že ruské síly použijí chemické zbraně.
Ukrajinská vojska zahájila na počátku června protiofenzívu s cílem vytlačit ruské jednotky z okupovaných území, ale výraznějšího průlomu se jim dosud nepodařilo dosáhnout. Náčelník ukrajinského generálního štábu Valerij Zalužnyj nedávno připustil, že válka ustrnula v pozičních bojích, které jsou výhodné pro Rusko, a že ukrajinské síly potřebují nové schopnosti a zbraně, především letadla, aby průběh války zvrátily ve svůj prospěch.
Očekává se, že v zimě ofenzivní operace ruské i ukrajinské armády omezí počasí, hlavně kvůli tomu, že bahno a hluboký sníh zkomplikují přesuny techniky. Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu loni 24. února. Ačkoliv se Ukrajincům od té doby podařilo osvobodit rozsáhlé oblasti kolem Kyjeva, Charkova či Chersonu, Moskva stále ovládá přibližně 18 procent napadené země, čili 106 tisíc kilometrů čtverečních.