„Zástupci ODS do pořadů Jaromíra Soukupa chodit nebudou. Pan Soukup už není moderátor, ale politický soupeř. Proto nedává smysl mu asistovat a pomáhat v kampani,“ uvedla mluvčí Občanské demokratické strany Jana Havelková na svém twitterovém účtu.
Je to velmi správný krok, jen je škoda, že nepřišel mnohem dříve. Soukupův zásadní střet zájmů, kdy mediální obsah slouží čistě jemu a lidem s ním spojeným, včetně čínských investorů a pročínského prezidenta Zemana, byl vždy evidentní, a účast jakéhokoli poliika demokratické strany, věc legitimizuje.
Stejný postup by měl existovat u všech dezinformačních webů s Parlamentními listy v čele (pokud někdo pochybuje o dezinformacích, měl by alespoň vzít v potaz konflikt zájmů senátora Ivo Valenty, spolumajitele tohoto média), ale hlavně u vydavatelství Mafra.
Lidové noviny, MF DNES a mnoho dalších médií z holdingu Agrofert zatím bojkotují někteří umělci a další známé osobnosti – tuto vlnu zahájil zpěvák Tomáš Klus v létě 2018. Politici zatím velmi málo. Přitom jejich krok by měl jasný efekt. Když v srpnu 2016 odmítlo pět politiků demokratických stran účastnit se debaty na serveru iDNES.cz, kterou měl moderovat Babišův dvorní šéfredaktor Jaroslav Plesl, pozornost to strhlo obrovskou. A nejen pozornost, Mafra dokonce vydala prohlášení, prostě jsme si zase připomněli, že stojí za to, pokud politici brání hodnoty a principy.
Ano, je velmi složité odmítat média, protože politik musí být vidět. Podporou vydavatelství Mafra (ať už účastní v debatách, poskytováním rozhovorů či dokonce článků) však demokratické strany posilují zbraň sami proti sobě, protože Andrej Babiš nebude váhat, až bude chtít své „investigativní novináře“ použít. Legitimizují špinavosti, které se skrz tyto noviny prosazují. A hlavně ospravedlňují zásadní střet zájmů, mnohem zásadnější, než je ten ekonomický. Protože zničení médií se vždy rovná zničení demokracie. A tomu napomáhají všichni, kdo dělají, že chování MF DNES a Lidových novin nevidí.