Na dnešním jednání Poslanecké sněmovny předstoupili Občanští demokraté se dvěma zásadními problémy, které vidí v navrhovaném školském zákoně a možném souhlasu k novému udělení statusu Číně. Podle Petra Fialy je sice zvláštní, že se vůbec na něčem dokáže shodnout s prezidentem Zemanem, ale neomarxistický zákon, který by například posílal dvouleté děti do školky, je podle lídra ODS zralý na úplné zamítnutí. Ohledně statusu tržní ekonomiky pro Čínu se vyjádřil Zbyněk Stanjura. Ten připomněl, že tato změna by silně uškodila českému průmyslu.
Se Zeman souhlasím jen výjimečně, říká Fiala
„Novela školského zákona je neomarxistický experiment, který vetoval dokonce i levicový prezident. Zákon zavádí například povinnou školku nebo jednotné přijímací zkoušky na střední školy. Jedná se o opatření, která nezvýší kvalitu výuky, jen odebírají práva rodičům a ředitelům. S Milošem Zemanem souhlasím zcela výjimečně, v případě veta školského zákona jde o výjimku potvrzující pravidlo. Tato novela nikomu nepomůže, naopak uškodí rodičům, dětem i obcím. Nejlepším řešením je návrh úplně zamítnout,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala.
Číně nesmí být povoleno poškozovat ekonomiku ČR
ODS také navrhuje, aby dolní komora vyjádřila nesouhlas s možnou změnou statusu Číny na tržní ekonomiku. Sněmovna by podle navrhovaného textu měla tuto možnost razantně odmítnout a vyzvat členy vlády, aby stanovisko jasně prosazovali, uvedl na tiskové konferenci předseda klubu poslanců ODS Zbyněk Stanjura. „Návrhy na udělení statutu tržní ekonomiky Číně jdou naprosto mimo realitu čínského průmyslu. Nelze umožnit Číně dovážet dotované produkty do Evropské unie a poškozovat tak i český průmysl. Čína nesplňuje podmínky pro získání statutu a vláda by měla tento krok na evropské úrovni odmítnout,“ je přesvědčen Stanjura. „Pokud tak neučiní, jedná proti zájmu českých občanů a českého průmyslu. Z tohoto důvodu předkládáme usnesení, kterým by měla Poslanecká sněmovna zavázat vládu český průmysl zastupovat,“ dodal předseda poslaneckého klubu ODS.