Občanská demokratická strana požaduje odchod ministra obrany Martina Stropnického (ANO) kvůli úniku utajovaných informací týkajících se Čechů unesených v Libanonu. Podle TOP 09 vláda svým chováním v této kauze selhala v boji s terorismem a na dlouhá léta nenávratně ohrozila bezpečnost českých občanů. Opozice tak vystupňovala svou kritiku vlády, kvůli níž považuje i zařazení zvláštního bodu na jednání Sněmovny. Koalice preferuje, aby věc projednaly nejprve příslušné výbory.
„Vyzýváme už teď pana premiéra Sobotku, aby odvolal ministra obrany Martina Stropnického, protože byl to právě ministr obrany, který veřejně připustil to, že naši občané byli vyměněni za lidi, kteří jsou podezřelí z terorismu,“ prohlásil předseda ODS Petr Fiala.
Ministr obrany Stropnický nedávno potvrdil, že podmínkou propuštění pěti Čechů bylo, aby Česká republika nevydala v Praze zadržovaného Libanonce Alího Fajáda do Spojených států. Fajád byl nakonec z vězení propuštěn ve stejný den, kdy se pětice Čechů vrátila do vlasti. Tento krok tvrdě kritizovaly Spojené státy.
Podle zástupců Babišova hnutí ANO je zatím většina informací v rovině spekulace. „Není to úplně tak nezávažný problém, který se stal, ale nerad bych o tom spekuloval,“ řekl místopředseda ANO Jan Volný k dotazu na možnou rezignaci ministra Stropnického. „Co jsem četl, mě velmi překvapilo, ale personální otázky jsou v kompetenci pana premiéra,“ uvedl šéf poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák.
Podle předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska vláda chováním v kauze propuštění pětice Čechů výměnou za Alího Fajáda na dlouhá léta nenávratně ohrozila bezpečnost dalších občanů. „Vláda nejenže jedná s teroristy, ale bohužel není schopná tuto skutečnost udržet v tajnosti,“ řekl Kalousek novinářům v Poslanecké sněmovně.
Svým nekompetentním chováním podle něj kabinet z českých občanů v citlivých oblastech vytvořil lovnou zvěř. „Pro bezpečnost našich občanů není až tak důležitá informace, jak se to všechno mohlo stát, za to nese vláda odpovědnost. Důležité je, co udělá vláda, aby minimalizovala tyto škody,“ řekl Kalousek.
Obě opoziční strany požadují, aby o věci neveřejně jednala Sněmovna. Pro takový postup se dnes vyjádřili i komunisté. Lidovecký předseda Pavel Bělobrádek se ale vyslovil pro to, aby možné úniky utajených informací na uzavřených jednáních probraly příslušné sněmovní výbory. Podobně hovořili také zástupci ANO a ČSSD.
V případě, že se nepodaří prosadit projednání věci na neveřejném jednání, pokusí se TOP 09 získat podpisy a svolat k tématu mimořádnou schůzi Sněmovny. Na twitteru to uvedl místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek.
Bělobrádek uvedl, že informace týdeníku Respekt o výkupném, které údajně Česká republika zaplatila za dvojici Češek unesených v Pákistánu, není správná. Je to spekulace, řekl dnes novinářům ve Sněmovně.