Občanská demokratická strana představila v úterý večer dvě varianty danění po zrušení superhrubé mzdy, které se pokusí prosadit v senátu a ve sněmovně. Předseda strany Petr Fiala na tiskové konferenci zdůraznil, že zrušení superhrubé mzdy je dlouhodobým programem ODS, nikoliv nápadem Andreje Babiše.
První variantou, která je pro stranu prioritní, je zrušení superhrubé mzdy s daňovými sazbami 15 a 23 procent, snížení slevy na poplatníka ve variantě 28.800 korun a kompenzace obcím a krajům ve výši 50 % v položce na občana.
ODS je ochotná jednat i o druhé variantě, kterou je zrušení superhrubé mzdy s daňovými sazbami 16 a 23 procent, snížení slevy na poplatníka ve variantě 28.800 korun a kompenzace obcím a krajům ve výši 50 % v položce na občana. V případě prosazení této varianty by zdanění 15 % nadále platilo pro živnostníky a jako srážková daň.
Předseda občanských demokratů Petr Fiala tento návrh nazval velkou dohodou mezi sněmovnou, senátem a samosprávami. Podle šéfa senátorského klubu ODS Zdeňka Nytry by měl být v případě schválení nových daňových sazeb dopad do rozpočtu zhruba 95 miliard korun.
Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura obhajoval politiku snižování daní takto: „Na prvním místě jsou pro nás příjmy občanů a firem, na druhém místě příjmy obcí a krajů a až potom je stát. Přesně takto totiž s financemi hospodaří. Nejlépe hospodaří občané a firmy, o něco hůře obce a města, ještě o něco hůře kraje a úplně nejhůře hospodaří stát.“
Fiala zdůraznil, že zrušení superhrubé mzdy je nápadem ODS, nikoliv premiéra Babiše. „Andrej Babiš to celou dobu odmítal. Když jsem mu v pořadu České televize Otázky Václava Moravce nabídl, ať spolu podepíšeme, že superhrubou mzdu zrušíme, tak mě poslal někam pryč,“ řekl Fiala. „A najednou otočil. Všichni to viděli, tak mi připadá divné potom napsat, že se ODS připojila k Andreji Babišovi,“ dodal předseda opoziční strany.