Občanští demokraté přes nesouhlas ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) stále usilují o zavedení výpovědi bez udání důvodu do zákoníku práce. Vláda bude takzvanou flexibilní novelu zákoníku projednávat ve středu. Místopředseda poslanecké sněmovny za ODS Jan Skopeček to řekl v nedělním pořadu stanice CNN Prima News Partie Plus.
Skopeček prohlásil, že o doplnění změn o výpověď bez udání důvodu budou poslanci ODS usilovat pozměňovacím návrhem, až návrh projde do podrobné rozpravy sněmovny ve druhém čtení. Český zákoník práce je podle Skopečka velice rigidní a zaměstnavatelé ho obcházejí, když se nechtěných zaměstnanců zbavují reorganizací.
Novinka by zaměstnancům měla v takové situaci pomoct zavedením vyššího odchodného. Jak velký násobek měsíčního platu by to měl být, by měla sněmovna prodiskutovat, míní.
Skopeček v diskusi označil za nesmysl názor poslance Jana Hrnčíře z SPD, že ODS se návrhem chystá před koncem volebního období na čistky ve státní správě. Podle Hrnčíře by zavedení výpovědi bez udání důvodu jednoznačně zhoršilo pozici zaměstnanců. Přitom už podle dosavadních pravidel může zaměstnavatel se zaměstnancem uzavřít dohodu s odstupným, na kterém se shodnou, vysvětlil.
Návrh novely počítá s tím, že výpovědní lhůta by nově začínala doručením výpovědi, ne až od dalšího měsíce. Při propuštění kvůli porušování povinností a předpisů by se mohla zkrátit na měsíc. Podle ministerstva práce je cílem novely zvýšit flexibilitu na trhu práce a uvolnit příliš rigidní nastavení zákoníku.
Odbory s řadou změn nesouhlasí. Podle nich zajistí flexibilitu hlavně zaměstnavatelům a oslabí pozici zaměstnanců. Odmítají výpověď bez udání důvodu, hrozí protesty. Ministr práce Jurečka opakovaně ujistil, že toto opatření v novele není. Výhrady mají i některé resorty, žádají třeba rozvolnění vyplácení výdělků v eurech. O tom, v jaké podobě připravovaný kodex dostane sněmovna, rozhodne vláda.