Právě dnes je to 48 let od úmrtí Arnolda Jacksona. Přestože jeho jméno zná málokterý sportovní fanoušek, příběh důstojníka britské armády je více než zajímavý. To, co předvedl na olympiádě 1912 totiž dodnes budí obdiv.
Arnold Nugent Strode Jackson se narodil 5. dubna 1891. Rodina, v níž vyrůstal, formovala jeho kroky víc, než se zprvu zdálo. Dědeček, generálporučík George Jackson, vzbudil v Arnoldovi zájem o armádu, strýc Clement Jackson zase jako spoluzakladatel amatérské atletické asociace ukázal, jak důležitý je sport.
Právě ten se stal pro Arnolda v době dospívání největším koníčkem. Vesloval, hrál fotbal i pozemní hokej. Třikrát v Oxfordu vyhrál závod na jednu míli a stal se prezidentem místního atletického klubu.
Jako vysokoškolák se v roce 1912 vydal na lov ryb do Norska. Pak ovšem dostal nápad, že by se mohl zkusit zúčastnit olympiády, která se tehdy konala ve Švédsku. Vzhledem k tomu, že v tomto roce šlo ještě naposledy nastoupit jako soukromá osoba, nevadilo ani, že nebyl členem britského olympijského týmu.
Vlakem se tedy vydal do Stockholmu, dějiště her, aby absolvoval závod na 1500 metrů. Protože neměl profesionální trénink, byl všemi brán jako jasný outsider. To se však jeho konkurentům nakonec nevyplatilo. Favorizovaní Američané se totiž nakonec museli sklonil před britským běžcem, který kromě vítězství stanovil i nový olympijský rekord časem 3:56,8. Zároveň se Jackson v jedenadvaceti letech stal nejmladším olympijským vítězem na 1500 metrů.
Další sportovní úspěchy ovšem musely jít stranou. První světová válka totiž znamenala povolání do armády a přesun na frontu. Jackson sloužil ve Francii, kde se během čtyř let vypracoval z podporučíka až na brigádního generála. Tři zranění ovšem způsobila, že se chromý Jackson už nikdy nemohl věnovat svému oblíbenému běhu.
V roce 1921 emigroval do Spojených států, kde pracoval například jako smírčí soudce. Během druhé světové války pracoval i jako úředník Inspekční rady Spojeného království a Kanady v New Yorku a Ottawě. Věnoval se především obraně před sabotážemi. V roce 1945 získal americké občanství. O osmnáct let později, po smrti manželky Dory, se Arnold Jackson vrátil do Oxfordu. Zde 13. listopadu 1972 vydechl naposledy.