
Marine le Penová FOTO: Evropská unie
FOTO: Evropská unie

Rozhodnutí francouzského soudu, který odsoudil Marine Le Penovou za zneužívání prostředků na asistenty europoslanců a ještě jí zakázal na pět let kandidovat do veřejných funkcí, vyvolal rozruch. Le Penová totiž patří k favoritům prezidentských voleb, které se mají v zemi konat v roce 2027. Kriticky se o rozhodnutí soudu vyjádřil už i Donald Trump. Zákaz kandidatury někteří označují za zásah do demokratického procesu. Sama Le Penová však v roce 2013 volala po doživotním zákazu ucházet se o hlasy voličů pro politiky, kteří byli usvědčeni ze zneužívání veřejných prostředků.
Marine Le Penová si právě i na boji proti korupci a klientelismu ve vrcholné politice stavěla ze začátku svou kampaň. V roce 2013 dokonce volala po tom, aby ti, kteří jsou odsouzení za trestnou činnost související s jejich mandátem nebo spáchanou v době jeho výkonu, byli doživotně připraveni o možnost ucházet se o hlasy voličů.
Doslova se tehdy zeptala: „Kdy zavedeme doživotní zákaz pro volené zástupce uznané vinnými z trestných činů spáchaných díky jejich mandátu či v jeho průběhu?“ Patřila tedy k politikům, kteří tvrdší pravidla prosazovali.
Podle serveru theneweuropean také hlasovala pro zákon, který možnost odebrat až na pět let usvědčeným politikům právo být volen zaváděl. Pokud soud dospěl k tomu, že se Le Penová provinila z toho, z čeho byla obviněna, pak postupoval přesně podle zákona, když jí zakázal na pět let ucházet se o veřejné funkce. Daný zákon pak sama Le Penová pomáhala prosadit.
Prokuratura obvinila Le Penovou a asi dvě desítky dalších lidí z toho, že mezi lety 2004 a 2016 platily zaměstnance své strany Národní sdružení penězi, které byly určeny na financování asistentů v Evropském parlamentu. Soud v pondělí spolu s Le Penovou uznal vinnými také osm dalších členů strany a 12 parlamentních asistentů ze zpronevěry evropských fondů. Soud odhadl, že celková škoda dosáhla 2,9 milionu eur (přes 72 milionů Kč).
Verdikt o Le Penové není politické, ale soudní rozhodnutí, řekl podle agentury AFP pařížský generální prokurátor Rémy Heitz. Reagoval tím na kritiku pondělního verdiktu soudu, který představitelku francouzské krajní pravice uznal vinnou ze zpronevěry, s okamžitou platností jí zakázal ucházet se po dobu pěti let o volené veřejné funkce a odsoudil ji ke čtyřem rokům vězení, z toho ke dvěma podmíněně. Na podporu Le Penové, která se chce odvolat, se budou o víkendu konat demonstrace.
Francie se s korupčním chováním vrcholných představitelů nepotýká poprvé. Jen pár dní před verdiktem v případu Le Penové zveřejnil pařížský žalobce, že bude požadovat sedmiletý trest vězení pro bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho za to, že přijal černé peníze na kampaň v roce 2007 od Muhamara Kadáfího. Jiný bývalý prezident Jacques Chirac byl odsouzen podmínečně na dva roky za korupci v době, kdy byl starostou Paříže.