VIDEO: VIDEO: FORUM 24 | FOTO: FORUM 24

Francouzská nacionalistická politička Marine Le Penová byla odsouzena za zpronevěru finančních prostředků Evropského parlamentu, mimo jiné i k nemožnosti pět let kandidovat do volených funkcí. Podle Pavla Šafra je rozhodnutí pařížského soudu jen důkazem, že francouzská justice normálně funguje. „Ani když je někdo jako populistický politik nejhlasitější křikloun v davu, tak není beztrestný,“ říká v podcastu deníku FORUM 24.
„Neplatí to jen pro populistické politiky, ale pro všechny. Soud hledí jen na právo, které buď někdo porušil, nebo neporušil, a podle toho se pak zařídí,“ dodává Honza Palička.
Ke kritice rozhodnutí Šafr s Paličkou shodně říkají, že nešlo o nic nečekaného ani bezprecedentního. „Vyšetřování začalo v roce 2014, takže opravdu nemůžeme říct, že to bylo naplánované před nadcházející prezidentské volby. Kdyby bylo rychlé, tak to bude před těmi prvními s Macronem, případně před těmi druhými. Ono je skoro vždy před nějakými volbami,“ vysvětluje Palička s tím, že trest zákazu kandidovat, který francouzské soudy politikům za trestné činy definované jako „proti poctivosti“ od roku 2016 udílí povinně, museli všichni čekat.
„A hlavně to musela čekat sama Marine Le Penová, která je právnička. Tam není žádný prvek překvapení,“ doplňuje Šafr. Společně pak v podcastu Šafr s Paličkou vyjmenovávají příklady francouzských politiků, kterým byl trest v minulosti rovněž udělen. „Byl mezi nimi i její otec Jean Marie Le Pen nebo bývalý premiér Alain Juppé. Toho po vypršení trestu zvolili starostou Bordeaux. Jedné poslankyni pak soud vyhověl v odvolání a kandidovat mohla,“ vypočítává Palička.
Podle Šafra je případ Marine Le Penové důkazem, že justice ve Francii funguje lépe než ve Spojených státech amerických nebo u nás v Česku. „Nezapomenu na útok na Kapitol, který Trump fakticky podnítil a který měl příšerný průběh včetně mrtvých. Jak je vůbec možné, že po tomto mohl Trump znovu kandidovat?“ komentuje situaci v USA Šafr. „U nás, co se týče všech kauz Andreje Babiše, tak jejich průběh byl skandální. Nestalo se vůbec nic a na státním zástupci bylo vyloženě vidět, jak se mu nechce vystupovat proti nejmocnějšímu politikovi v zemi.“
„V Česku soudy můžeme kritizovat, ale přitom respektovat jejich výsledek. A je jedno, jestli jde o Babiše, nebo třeba o politiky STAN v kauze Dozimetr nebo kdyby někdo seznal, že protizákonné bylo chování Petra Fialy v kauze s kampeličkou. Právo platí stejně pro kohokoliv,“ uzavírá Palička.
Kdo všechno odsouzenou Marine Le Penovou podpořil a o čem to vypovídá? V čem je kritika soudního rozhodnutí ve Francii vyloženě lživá a potenciálně nebezpečná? Jak v demokratickém právním státě přistupovat k rozsudkům, které se nám nelíbí? Poslechněte si celou epizodu podcastu deníku FORUM 24 Šafr s Paličkou.