Profesor práv Philip Bobbitt napsal před třemi dny komentář pro server Evening Standard. Píše v něm, že je pravděpodobné, že Donalda Trumpa nebude třeba sesazovat procedurou impeachmentu, ale že rezignuje sám. Důvodem by mohl být skandál spojený se jménem jeho nejstaršího syna Donalda Trumpa juniora, který přiznal, že byl osloven právničkou Natalií Veselnickou spojenou s kremelskými kruhy. Ta tvrdila, že má kompromitující informace na tehdejší Trumpovu soupeřku v boji o Bílý dům Hillary Clintonovou. (Veselnická proslula také svými výroky, které cituje Business Insider, třeba když označila západní liberalismus za „zku*venou mentální poruchu“.)
Bobbita cituje server eurozpravy.cz.
„Nejpravděpodobnější možnost je, že prezident odstoupí, aby zabránil stíhání svých dětí. Bez ohledu na své politické cíle bylo vždy nadmíru jasné, že chce vybudovat vládnoucí dynastii,“ píše Bobbitt. „A proto je rezignace na úřad, i když tato varianta nyní působí jako velmi vzdálená, reálným scénářem, který by jeho děti ochránil před vězením a jeho samotného před vyšetřováním,“ píše Bobbit.
Impeachment, kdyby na něj došlo, by se zabýval spíš pokusem o úplatkářství než kontakty Trumpových lidí s Ruskem. Šlo by o snahu ovlivnit vyšetřování FBI. „Většina lidí si myslí, že ,úplatkářství‘ uvedené v ústavě jakožto podklad pro obžalobu je přijetí úplatku, což je jistě pravda. Ale stejně důležitá je i nabídka úplatku. Když mu šéf FBI James Comey řekl, že by rád zůstal ve své funkci, řekl, že ‚o tom popřemýšlí‘, a nadhodil možnost ukončení vyšetřování kvůli ruským vztahům,“ říká Bobbit, což by se dalo hodnotit jako snaha o uplácení.
„Druhou možností je obvinění z porušování trestního zákona, jako je špionážní zákon, lhaní federálnímu úředníkovi, podezření z křivé přísahy nebo obstrukce spravedlnosti. Ale vzhledem k tomu, že úřadující prezident nemůže být obžalován a může být stíhán pouze poté, co byl odvolán z funkce – nebo ukončil své funkční období –, je to zatím nepravděpodobné.“
„Nejpravděpodobnější možností je rezignace prezidenta v důsledku trestního stíhání jeho dětí. Bez ohledu na jeho politické cíle je již dávno jasné, že vytvoření dynastie, která zničila dvě vládnoucí politické dynastie v poslední kampani, je jeho největším cílem. Odstoupení, jakkoli vzdálené se teď zdá, by mohlo být volbou, kterou prezident učiní, aby zachránil své děti z vězení a sám sebe od budoucího stíhání. Dal by jim prezident milost? Kdyby to udělal, zpečetil by tím svou vlastní obžalobu a stíhání.“
Philip Bobbit (*1948) studoval na amerických univerzitách Yale, Harvard a Princeton a vyučuje právo na Kolumbijské univerzitě. je známý autor, akademik, právník a státní úředník, který přednášel také ve Velké Británii. Je též synovec bývalého prezidenta Lyndona B. Johnsona a působil jako poradce několika prezidentů, Jima Cartera, George H. W. Bushe a Billa Clintona. Napsal knihy mimo jiné o ústavním právu a terorismu.