V Rusku si všímají snahy části obyvatel Litoměřic, kteří chtějí z městského parku odstranit sochu sovětského okupanta. Tamní portál bloknot.ru upozorňuje na nedávný text deníku FORUM 24, který se tématu věnuje. Ruské médium téma rozebírá po svém a snahy Litoměřických kritizuje. Zachází tak daleko, že vzpomíná na Hitlera a varuje před údajným nacismem v Evropě.
Portál v článku s názvem „Requiem pro fašismus: v Česku zbourají pomník sovětských vojáků“ uvádí, že prý v Litoměřicích propadli jakési ukrajinské propagandě. Snaha o přesun památníku z parku u škol je údajně výrazem neúcty k hrdinným sovětským bojovníkům, kteří podle uvedeného textu osvobodili Evropu.
Text také uvádí, že z dění v Litoměřicích by měl prý radost Hitler. „Všechny masky jsou shozeny. Pomník bude zbořen a fašismus v Evropě zřejmě nabírá na obrátkách,“ stojí v textu na bloknot.ru. Kritizuje také argument Litoměřických, že socha okupanta by neměla být v blízkosti škol, což v parku Jiráskovy sady je. „Copak památník překáží učitelům ve výuce?“ pokládají si v Rusku otázku.
O sochu se bojuje již dlouho
Informace o zboření sochy se v textu objevuje několikrát. Nic takového ale v Litoměřicích není v plánu. Socha okupanta má být přesunuta bez poškození do depozitáře nebo do areálu bývalých kasáren.
Iniciativa požadující její přesun také opakovaně upozorňuje, že nejde o žádný památník osvobození nebo konce války. „My nezpochybňujeme oběti – vojáky Rudé armády, kteří padli při porážce nacismu, ostatně ti mají památník na místním hřbitově. Bohužel lidé ale netuší, že v tomto případě nejde o památku na vojáky bojující za II. světové války, ale o památník okupantům. Získali jsme zadávací dokumentaci z roku 1972. Tam není ani slovo o válce a osvobození. Je tam stále opakováno něco o vynikajících vztazích Československa a Sovětského svazu,“ vysvětlil na konci loňského roku v rozhovoru pro deník FORUM 24 Petr Kvapil z iniciativy požadující odstranění sochy.
Socha vojáka sovětské armády je v parku Jiráskovy sady v Litoměřicích umístěna už 49 let. Voják v jedné ruce drží prapor, ve druhé samopal. Dílo nese název Čest a sláva sovětské armádě. Přitom v roce 1945 se používal ještě název Rudá armáda. Ke změně názvu na Sovětská armáda došlo oficiálně až v roce 1946. Tedy rok po osvobození. Socha stojí v jednom z rohů parku při cestě z centra historického města, okolo sochy chodí denně žáci a studenti do škol, které park zčásti obklopují. A to byla jedna z věcí, která trápí odpůrce sochy. Fakt, že děti denně musí chodit okolo sochy okupanta.