Až ukrajinské síly letos v létě zahájí dlouho očekávanou protiofenzívu, budou čelit několika liniím ruských opevnění, které se táhnou stovky kilometrů od Černého moře až k severní hranici Ukrajiny, uvádí list The Moscow Times. Mezi vojenská nebezpečí patří zákopy a protitankové překážky, ale ruští vojáci se zabývají také pokládáním tisíců nášlapných min.
„To, co vidíme, je prostě průmyslová úroveň… průmyslové kladení min,“ říká Michael Newton, vedoucí programu organizace HALO Trust pro odstraňování nášlapných min na Ukrajině.
Kromě výzvy pro postupující ukrajinské jednotky způsobí ruská minová pole pravděpodobně stovky mrtvých civilistů; bezpečné odstranění min si v příštích letech vyžádá miliardy dolarů, uvedli odborníci.
Podle zprávy British Royal United Services Institute, která byla zveřejněna na začátku tohoto měsíce, Rusko používá společně protitankové a protipěchotní miny.
Miny jsou součástí obranných opevnění a platí to i pro ta v Ruskem okupovaných oblastech na jihu a východě Ukrajiny. Jsou obvykle navržena tak, aby naváděla postupující pěchotu do pozic, které ji činí zranitelnou vůči protiútokům a dělostřeleckým palbám.
„Používáme je k zaminování určitých křižovatek, ke krytí našich jednotek na bocích, aby nepřítel neprorazil,“ řekl jeden ruský voják ve videu, které minulý týden zveřejnilo ruské ministerstvo obrany na Telegramu.
Na rozdíl od Ruska je Ukrajina jedním ze 164 států, které ratifikovaly Ottawskou smlouvu z roku 1997, jejímž cílem je eliminovat používání protipěchotních min.
Ukrajinský premiér Denys Šmyhal v lednu prohlásil, že Rusko vytvořilo na Ukrajině „největší minové pole na světě“, a tvrdil, že více než 40 procent země je zaminováno. Pozemní miny se obtížně hledají – ať už vojáky v terénu, nebo analytiky při analýze satelitních snímků.