Vláda ve čtvrtek představila svůj konsolidační balíček a reformu penzí. S představováním souboru opatření začala symbolicky v 11:55, tedy za pět minut dvanáct. O jednotlivých záměrech ke snížení zadlužování státu a k ozdravení veřejných financí jednali zástupci koaličních stran řadu týdnů, jednání ukončili teprve ve středu odpoledne. Konečná podoba obsahuje například omezení dotací a zavedení pouze dvou sazeb DPH.
Především zavedení nulového DPH na knihy se setkalo s kladnými ohlasy veřejnosti. Krok oceňuje i knihkupec Dan Kruml. „0 % DPH na knihy, dlouhodobý cíl Svazu českých knihkupců a nakladatelů. Sám jsem nevěřil, že by byl reálný. Ale vypadá to, že se podaří. Respekt, náš svaz je ještě lepší lobbyista než vinaři a myslivci dohromady,“ uvedl.
Konsolidační balíček zhodnotil i bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. „Každému z nás tam něco chybí a každého z nás tam něco bolí. Je to však maximum možného v rámci koaličního kompromisu. Proto pokládám za svou povinnost balíček podpořit, protože jeho alternativou je nic a neudržitelný rozpočet,“ prohlásil na sociální síti. Je podle něj klíčové, aby vláda neustoupila tlakům na změkčení opatření. „Zejména těžké to bude v úsporách na mzdovém objemu. Ustupování by rozdrobilo cestu a zamlžilo cíl. Každý, komu záleží na stabilizaci rozpočtu a naší budoucnosti, by měl vládu povzbuzovat, aby celý balíček realizovala,“ upozornil.
Senátorka Miroslava Němcová (ODS) porovnala komunikaci vládní koalice s předchozí vládou Andreje Babiše. „Představení balíčku: velký rozdíl proti téměř každodenním exhibicím AB. Ten vše piklil se Zemanem, za zády koaliční ČSSD. Na úkor ČR prosazoval své zájmy a obchodoval to s komunisty a SPD. To tato vláda nedělá. 5 subjektů má společnou odpovědnost a odvahu ke skutečným reformám,“ napsala.
S zrušením dotací a nulovou DPH na knihy souhlasí i europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). „Rušení dotací považuji za správný krok. Celkem – 54,4 miliard! Dotace křiví trh a jsem rád, že tato vláda našla odvahu a část z nich zrušila. Nulová sazba DPH na knihy je za mě v pořádku. Čeští vydavatelé už dlouho apelovali, aby se sazba snížila, jinak dojde k velkému nárůstu cen,“ připomněl.
Ekonom Filip Pertold okomentoval úpravu odvodů OSVČ. „Už půl roku říkám, že odvody OSVČ jsou neúměrně nízké. Obvykle mám pak zahlcený mail. Vláda se vydala zvýšením minim, což je lepší než nic, ale zároveň zatíží především cash flow OSVČ s nízkými příjmy, ale také zvýší jejich důchody. OSVČ s hrubými příjmy >700k téměř nezasaženi.“
„Bílý odpad by měl koalici SPOLU a Petru Fialovi líbat ruce za to, že neutáhli všem opasky ještě více, jak by bylo na místě po infernu v podobě veřejných financí předaných nám Andrejem Babišem. Vláda si echt úspory/pravicovou politiku nemůže dovolit z marketingových důvodů, což chápu,“ zhodnotil na twitteru Pavel Novotný, starosta pražských Řeporyjí.
Místopředsedkyně ČSSD Daniela Ostrá ale naopak kritizuje, že před volbami ministr financí Stanjura daně zvyšovat nechtěl. „Když se před volbami snažila sociální demokracie otevřít otázku daní, Zbyněk Stanjura to označil za nebezpečné.
Nebezpečné je dělat si před volbami z lidí blázny a se sliby si utírat …(doplňte dle osobní preference),“ napsala.
„Vláda měla na výběr. Mohla modernizovat daně po vzoru Západu, například zavedením progresivní daně. Místo toho se rozhodla ohrozit šance lidí na důstojný důchod. Ke stabilizaci financí to stačit nebude a šance na skutečnou reformu to do budoucna komplikuje,“ myslí si předseda ČSSD Michal Šmarda.
Patrik Nacher (ANO) okomentoval tiskovou konferenci vlády. „Neměla být ta dnešní slavná tiskovka vlády spíše ve 12:05, dle jejího dosavadního fungování? Jinak opět klasické nálepkování – tato vláda není ani technokratická, ani populistická (to jsou samozřejmě všichni ostatní) a očekávané opakované útoky na opozici. Prvních 39 minut obecné fráze a signály,“ zhodnotil.
Vyjádřil se i ke konkrétním opatřením. „Kvituji úspory na straně státu (jakkoliv by měly být ambicióznější), rušení 22 výjimek (jakkoliv nevím, kterých přesně se to týká a jestli nepůjde o onen princip NIMW) a snížení sazby DPH u potravin a léků (z 15 na 12%). Na druhé straně nemohu souhlasit se zvýšením daně z příjmů právnických osob, daně z nemovitosti a v momentě, kdy je zrušena třetí sazba DPH, by spodní sazba měla byt podle mě nižší. Na návrhu balíčku je až moc vidět, že se hledal kompromis mezi pěti nesourodými politickými stranami…“ dodal.