NÁZOR / Poslanci se na mimořádné schůzi začali zabývat vládní penzijní novelou z pera ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL). Té reformy, kvůli níž se Babišovo ANO obořilo na prezidenta republiky, že má na Pražském hradě špatnou akustiku, protože Schillerová s Havlíčkem souhlasili s něčím, co neslyšeli. I před tímto jednáním nasadila politická divize Agrofertu, řečeno vojenskou hantýrkou, přehradnou palbu, která má odvést pozornost jinam.
Navrhovaná předloha počítá se zvyšováním věku odchodu do důchodu nad současných 65 let a také se změnami výpočtu nových důchodů. Penzijní reforma obsahuje celkem deset opatření, mezi něž patří například stanovení minimální penze na pětinu průměrné mzdy, dřívější důchody za práci v rizikovém prostředí, ale také omezení takzvaného výchovného.
Reforma nemá přispět k ozdravění státního rozpočtu, ale hlavně k tomu, aby důchodový systém v naší republice byl vůbec udržitelný, aby naše děti a vnuci měli vůbec ještě nějaký důchod, z něhož by se dalo žít. Současný důchodový systém, na němž má největší podíl právě Babišovo ANO, totiž v loňském roce skončil s rekordním schodkem takřka 73 miliard, což je přibližně jedno procento HDP. Pokud by k žádné reformě nedošlo, v poměrně blízké budoucnosti by se tato sekera vyšplhala až na pět procent HDP. A řečeno slovy takzvaného klasika „kdo z vás to má?“.
Podle ministra Jurečky je třeba upravit reformy podle návrhu demografů na pomalejší růst důchodového věku. Než dojde k definitivní podobě, musí ministerstvo spočítat dopady změn na důchodový systém.
Nesmíme zapomenout, že skutečné změny důchodové reformy, které měly nárůst schodku zmírnit či zastavit, s nimž před lety přišla Nečasova vláda, byly bez náhrady vládou ANO a ČSSD zrušeny s tím, že Andrej Babiš má reformu připravenou k představení. Za osm let však ke zvednutí opony nad tímto tajemstvím nedošlo, a tak se lze oprávněně ptát, zda se této otázce Babiš a jeho věrní vůbec věnovali, či zda se soustředili na pouhé nakupování voličských hlasů. Není tak těžké uhodnout, jaká odpověď je správná.
Ale zpět do sněmovny, či spíše na sociální sítě, protože ty jsou pro ANO hlavním komunikačním kanálem směrem k veřejnosti. Nejinak je tomu samozřejmě i v případě důchodové reformy. ANO nechápe, či spíše úmyslně nechce chápat, že peníze na stromech nerostou a že neplatí ani Špidlovo okřídlené „zdroje tu jsou“. Co však chtít po sdružení, které vygenerovalo do křesla ministryně financí ženštinu, jež prohlašovala, že z krize se dá nejen proinvestovat, ale hlavně, že dluh vlastně není dluh, ale jen půjčka. „Vyčítáte nám, že jsme se zadlužovali, ale my jsme si jen půjčovali,“ k údivu všech přítomných prohlásila Schillerová v Otázkách Václava Moravce. Potřebuje to snad ještě nějaký další komentář?
A teď se na síti X tatáž osoba ptá: „Jakými zdroji posílit penzijní systém? O tom by měla být důchodová reforma. Pětikoaliční návrh má místo toho jedinou ambici, a to sebrat budoucím důchodcům 170 mld. Kč každý rok a udělat z Česka ostrov pracujících starců uprostřed Evropy. Je to diskreditace slova reforma.“ O osmi letech „u vesla“, kdy mohli provést skutečnou reformu čehokoliv, nejen důchodů, ani slovo. To ostatně platí i o tom, jak se dostat ze současného stavu. Nic, návrhy žádné, pusto, prázdno, jen kritika a snaha zalíbit se co nejvíce svým voličům.
Za Schillerovou nezaostává ani další Babišova pomocnice – exhejtmanka a poslankyně Jaroslava Pokorná Jermanová. „Pětislepenec předložil už třetí návrh, který zhorší život důchodcům. A nejen těm současným, ale hlavně těm budoucím. Uděláme všechno pro to, abychom je přesvědčili, že je to nesmysl. Pro nás je to nepřijatelné!“ napsala na svůj účet, kde nezapomněla použít opět své oblíbené označení pro vládu.
Jak se říká, přesvědčeného nepřesvědčíš a v tomto případě by to ani nebylo možné, protože všichni v ANO musejí držet linii toho, co řekne sám nejvyšší. To, že se jeho vyjádření občas diametrálně odlišují ráno, v poledne i večer, na věci nic nemění.
Jen bych se chtěl Aleny Schillerové zeptat, zda měla odvahu svému majiteli říct, že už je podle ní vlastně pracujícím starcem. Vždyť mu v září bude sedmdesát. Neměl by tedy již odpočívat? Ulevilo by se nejen jemu, ale hlavně České republice.