Vrchní soud v Praze ve středu zamítl odvolání dezinformátora a proruského aktivisty Tomáše Čermáka, který byl v březnu nepravomocně odsouzen k pěti a půl roku vězení za podporu a propagaci terorismu. Verdikt je pravomocný. Čermák několik dní před soudem vyzval své příznivce k „brutální“ podpoře. V budově se sešla necelá stovka lidí, po rozhodnutí senátu nadávali.
„Výzva k ‚brutální‘ podpoře lidu k soudu 19.7. 13:00 Vrchní soud, Praha 4. Odvolání za ‚údajný terorismus‘, první rozsudek 5,5 let s ostrahou. Přijď, kdo můžeš,“ napsal Čermák v pondělí na facebooku. Ve středu se tedy k soudní síni dostavila necelá stovka jeho podporovatelů, mezi nimi i dezinformátor Pavel Zítko.
Před začátkem líčení se do hlavního sálu dostavila kromě justiční stráže také policie. Čermákovi podporovatelé se před začátkem chovali poklidně.
Čermákův advokát Norbert Naxera obhajobu založil na tom, že jeho klient nenabádal k terorismu, jelikož ten zahrnuje ohrožení civilního obyvatelstva. „Kdyby čistě hypoteticky někteří občané vyslyšeli jeho výzvy a vtrhli do senátu, tak by to nebyl terorismus,“ uvedl Naxera u soudu.
Lidé v sále během jednání pokřikovali na soudce i státního zástupce Martina Bílého, ať mluví nahlas nebo použijí mikrofony, protože neslyší. „Když budete zticha, tak uslyšíte,“ okřikl podporovatele soudce.
Bílý u soudu připomněl, že trest byl uložen ve spodní hranici trestní sazby. „Není ochoten dodržovat právní normy, respektuje jen to, co mu vyhovuje,“ řekl o Čermákovi.
Odvolací senát Čermákovo odvolání zamítl. Právní kvalifikace je podle něj správná a trest tedy není nepřiměřený. „Odvolání obžalovaného se zamítá. Pro soud je závazná definice, která je obsažena v zákoníku. Máme za to, že právní kvalifikace je naprosto správná,“ zdůvodnil zamítnutí odvolání předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička.
Příznivci Čermáka ihned začali na soudce křičet, že jsou prasata a fašisté. Někteří z nich na senát i pískali. Nadávali dále na chodbě.
Krajský soud v Plzni odsoudil v březnu Čermáka za podporu a propagaci terorismu k pěti a půl roku vězení. Podle soudu se Čermák loni ve videu na facebooku vymezoval vůči novele pandemického zákona a podněcoval diváky, aby aktivně, i za použití násilí, zabránili jejímu projednání a přijetí. Příznivce také vyzýval, aby se podíleli na převzetí politické moci, za hlavní cíl násilí označil zejména senátory, poslance a členy vlády.
Čermák se u soudu hájil tím, že si neuvědomil důsledky a že hovořil spíš v nadsázce. Vulgární a expresivní slova prý volil záměrně, aby upoutal pozornost a získal víc diváků. Hrozilo mu až 15 let vězení.
Státní zástupce Martin Bílý, jehož návrh trestu soud přijal, Čermákově obhajobě nevěřil. „Nespatřoval jsem u něj nějakou sebereflexi. Snažil se dnes své jednání zveličovat, ale já jsem v jeho jednání nespatřoval žádnou nadsázku,“ řekl Bílý ČTK.
Čermák byl již loni odsouzený za hanobení národa a podněcování k nenávisti, od pražského Krajského soudu dostal desetiměsíční podmínku. Spolu s Patrikem Tušlem vyzýval k odporu proti přijímání uprchlíků z Ukrajiny.
Dál mu také pokračuje soudní řízení spolu s Tušlem a Zdeňkem Masárem. Podle obžaloby měli obtěžovat prezidenta České lékařské komory Milana Kubka a evolučního biologa Jaroslava Flegra. Za výtržnictví Čermákovi s Masárem hrozí podmínky, Tušlovi za nebezpečné vyhrožování osm měsíců vězení.