Západ dodá Ukrajině hlavní bojové tanky, Německo pošle Leopard 2, Spojené státy pak M1 Abrams. Tanky slíbilo také Polsko a Velká Británie. Experti očekávají, že by to mohlo znamenat změnu na bojišti ve prospěch Ukrajiny. Bývalý britský generál Ben Barry však na BBC upozornil, že tanky samy o sobě nejsou rozhodující. Podle něj jsou sice klíčové pro ofenzivní operace, poskytují palebnou sílu, ochranu, mohou protivníka šokovat a překvapit, ale potřebují i podporu dělostřelectva a pěchoty.
BBC v článku Jonathana Bealea uvádí příklady z historie, že samotné tanky bitvy nevyhrávají. „Britové poprvé použili stovky tanků v bitvě u Cambrai v listopadu 1917, aby ukončili patovou situaci statické zákopové války. Zpočátku dosáhli značných úspěchů, ale mnoho tanků se brzy porouchalo a německá protiofenziva změnila britské zisky ve ztráty. Tanky lze použít i v obraně. V roce 1940 je použila ustupující britská a francouzská armáda u Arrasu, aby zdržela nacistickou invazi a umožnila následnou evakuaci britských jednotek z Dunkerque.“
Ukrajina ovšem jasně dává najevo, že chce zbraně nejen k zadržení případné ruské jarní ofenzivy, ale i ke znovudobytí vlastního území – k přechodu do útoku. Aby Ukrajina prolomila ruskou obranu, bude muset soustředit své síly jako útočný hrot pravděpodobně na území o délce 5 až 20 kilometrů. Rozptýlit je na stovky kilometrů dlouhé frontě by nedávalo smysl.
Hamish de Bretton-Gordon, bývalý plukovník Královského tankového pluku britské armády, říká, že pro průlom jsou důležitá čísla. Obrněná brigáda pro významnou útočnou operaci by obvykle měla mít nejméně 70 tanků. Více než 100 západních tanků by tedy podle něj mohlo znamenat velký rozdíl. Pak je tu další podpora potřebná pro to, čemu armáda říká „manévr kombinovaných zbraní“.
Tanky jsou jakýmsi hrotem kopí určeným k rychlému pohybu po otevřeném terénu. Tanky Challenger 2, Leopard 2 a M1 Abrams jsou rychlejší než většina tanků ruské výroby a v nerovném terénu dosahují rychlosti přes 25 mil za hodinu (40 km za hodinu). Aby se rychle zmocnily země a vyvolaly překvapení, pravděpodobně by se vyhýbaly městským oblastem, kde by byly zranitelnější vůči útoku.
Ben Barry z IISS (Mezinárodní institut pro strategická studia) říká, že každý takový útok hledá slabá místa nepřítele. Rusové to vědí a v posledních měsících posilují obranné pozice zákopy a protitankovými pastmi.
Západní tanky jsou také asi o 20 tun těžší než jejich ruské protějšky. Mají lepší ochranu, ale mohou být příliš těžké na to, aby přejely některé provizorní mosty. Velkou výhodou tanků západní výroby je jejich schopnost bojovat v noci díky nočním zaměřovačům a termovizním kamerám. Rusko má jen jeden takový typ, a to tank T-90.
Největším problémem Ukrajiny bude zásobování její armády palivem, municí a náhradními díly. Ukrajinská armáda musí udržovat jak starý arzenál ze sovětské éry, tak nové zbraně dodávané Západem. Ty však nemají stejné standardy jako staré zbraně, např. britský tank Challenger 2 používá jinou munici než Leopard a Abrams. Ty navíc vyžadují speciální opravy a používají více paliva. Západ slibuje dodat Ukrajině více než 100 tanků, ale Ukrajina potřebuje ještě 300 tanků, 700 bojových vozidel a 500 houfnic pro letošní plánovanou ofenzivu. Ukrajina však může dostat jen polovinu z požadovaného počtu. Potřebný výcvik na tyto zbraně zabere čas v řádu týdnů až měsíců.
„Západní představitelé doufali, že Ukrajina bude schopna zahájit ofenzivu již letos na jaře. Domnívají se, že teď se k tomu naskýtá příležitost, zatímco Rusko se snaží naverbovat a obnovit své poničené síly a doplnit tenčící se zásoby munice. Ukrajině se v minulosti podařilo dokázat, že se pochybovači mýlí – pokud však chce dosáhnout svého cíle, kterým je vytlačení ruských sil, bude stále potřebovat větší podporu Západu,“ uzavírá BBC.