V Rusku bývá zvykem kdekoho, kdo nesouhlasí se současným kremelským vedením, označovat za fašistu. O to je podivnější, když ruský státní novinář projeví slabost pro italského diktátora Benita Mussoliniho.
Jak píše web Meduza.io, skandál začal 7. ledna, kdy televizní a rozhlasový moderátor Vladimir Solovjov sdílel pochvalnou recenzi na svůj krátký film o Mussolinim z roku 2013. Recenzi napsal publicista Igor Molotov a nazývá v ní Mussoliniho „skvělým mužem“, který „dal světu třetí cestu, kterou dnes Rusko částečně sleduje.“
Solovjovův příspěvek na sociální síti Telegram pobouřil některé čtenáře, mimo jiné známého opozičního politika Alexeje Navalného. Ten na Twitteru napsal: „Škoda že mě Vladimir Rudolfovič Solovjov zablokoval. Pak bychom mohli diskutovat o tom, proč je tak nadšen ze svého proslulého krajana – Mussoliniho. Doufám, že mě příště nazve ‚náckem‘ a podepíše se: Benitův věrný syn‘.
Tím označením „krajan“ naráží Navalný na to, že má Solovjov v Itálii četné nemovitosti včetně luxusní vily na jezeře Como, kde byl poblíž Mussolini v roce 1945 zajat a popraven.
Další, třeba fotograf a blogger Ilja Varlamov, konstatovali, že by ve státních médiích a mezi státními úředníky nastala masová hysterie, kdyby něco podobného publikovala nezávislá média. Igor Molotov ovšem pracuje pro státní mediální kolos RT, tak to projde.
Solovjov odpověděl tím, že svůj dokument opět zveřejnil na sociálních sítích. Kritika opozice ho prý baví a trvá na tom, že jeho film neospravedlňuje nacismus.
„O den později, jako zjevný projev solidarity, zveřejnila státní mediální síť RT (dříve Russia Today) sloupek spisovatele Dmitrije Petrovského, který tvrdí, že Mussoliniho vztah s Adolfem Hitlerem a nacistickým Německem byl ve skutečnosti docela nepřátelský. Petrovskij říká, že nacisté byli sovětským lidem prezentováni jako fašisté pouze proto, že to bylo hezčí, než jim říkat ‚nacionální socialisté, a chválí Mussoliniho jako vizionáře, který dával prioritu italské industrializaci a infrastruktuře. Nakonec byl sice sveden nacisty a Itálie se stala ‚neúspěšnou kopií Německa‘, ale Mussolini začal „obdivuhodně“, píše Meduza.io.
K tomu, co píše ruský web, můžeme jen dodat, že současný režim v Rusku má už dávno silně fašistické rysy. Tady skutečně platí Mussoliniho výrok: „Vše ve státě, nic proti státu, nic mimo stát.“ Leda to, co je nevýznamné a státní moc nijak neohrožuje. Poslední dobou ji ale ohrožuje zřejmě skoro všechno a zásahy putinovců jsou stále zběsilejší. Když je možné hájit pakt Ribbentrop-Molotov a strategické dodávky Hitlerovi v době, kdy bombardoval Anglii, proč nepochválit i Mussoliniho? Zvlášť když chtěl industrializaci stejně jako Stalin. A proč nezatočit s odpůrci stejně brutálně, jako to dělali „největší génius lidstva“ v Moskvě a Duce v Římě? To je přece jen taková „třetí cesta“.