Nezisková organizace Místní místním provozuje společnost Solidární síť, která reaguje na aktuální sociální problémy, jako je například rostoucí počet lidí bez domova, inflace a vysoké náklady na základní životní potřeby. Díky spolupráci s pražskými podniky si lidé v nouzi mohou například nechat dobít mobilní telefon, ohřát jídlo nebo dostat sklenici vody.
„Projekt Místní místním je ve své podstatě inspirace ze zahraničí adaptovaná na české prostředí. Jsme propojeni s francouzskou organizací La Cloche, která s námi sdílela dobrou praxi jako základ pro rozjetí podobného projektu u nás. Ten založila v pilotní fázi v roce 2017 Ester Pacltová (ta je dodnes ředitelkou organizace) společně s Jakubem Dutkou. S pomocí organizace Naděje provedli výzkum mezi lidmi bez domova, zda by o poskytování takových služeb byl vůbec zájem,“ popsala pro deník FORUM 24 začátky projektu koordinátorka Solidární sítě Tereza Malá.
„Výsledky dotazníku ukázaly, co za základní služby (jídlo, horký nápoj, voda, možnost posedět, toaleta,…) lidem bez domova nejvíce chybí, a že pokud by existovala místa, která by takové služby nabízela, navštěvovali by je. Dalším krokem byl průzkum toho, zda by naopak kavárny takové služby měly zájem nabízet – na základě toho začala organizace Místní místním spolupracovat s prvními čtyřmi kavárnami, v roce 2019 se jejich počet zdvojnásobil, přidaly se i rozmanitější typy podniků a Místní místním se etablovala jako oficiální organizace,“ uvedla.
Celkově v roce 2023 poskytovala Solidární síť v průměru 724 základních bezplatných služeb měsíčně. Od roku 2022, kdy Solidární síť nabízela 448 služeb měsíčně, tak počty služeb stouply.
Zvyšuje se i počet zapojených podniků. Průměrně jeden podnik poskytne v průměru 6,5 služeb týdně lidem bez domova a v nouzi. Nadto nabízí ještě vouchery, díky kterým mohou lidé dostat v podnicích i kávu, jídlo, oblečení nebo lístek do divadla. „Dosud jsme pro Solidární síť a lidi bez domova a v nouzi od roku 2017 díky pomoci předplatitelů a předplatitelek z řad široké veřejnosti i nadací poskytli a distribuovali 9436 voucherů,“ řekla Malá.
Služby jsou primárně určeny lidem v nouzi a bez domova, využít je však může kdokoliv, třeba turisté, rodiče s kočárkem nebo náhodný kolemjdoucí. To, že je podnik do Solidární sítě zapojen, lze poznat díky piktogramům vylepeným při vstupu do provozovny.
Podle dat za letošní rok zájem o služby roste. „Už na začátku roku 2024 vidíme, že počet využívání našich služeb výrazně roste – v současnosti například Knihkopec poskytuje minimálně 10 služeb týdně a Pražírna minimálně 5 služeb denně,“ dodala Malá.
Zatím Solidární síť funguje na území hlavního města Prahy. Podle koordinátorky sítě Malé ale je organizace v kontaktu s dalšími obcemi a snaží se propojit s jejich aktivitami.
„Projekt je ale zároveň velmi náročný na rozjezd a udržení v naší zemi – v současnosti jsme podporováni hlavním městem Praha pro rok 2024, ale dlouhodobé možnosti financování stále hledáme. Jakožto sociální inovace (a ne sociální služba) nespadáme do škatulek mnohých grantů a finanční podpory jako například ve svých státech La Cloche a i jiné příbuzné zahraniční projekty, které jsou díky tamní podpoře mnohem rozšířenější. Financování tak zůstává výzvou i v případě zájmu dalších měst ČR o implementaci našeho projektu. I tak jsme ale této diskuzi rozhodně otevřeni – především, protože vidíme potřebnost podobných sociálních inovací v různých formách v dalších městech a lokalitách ČR. V roce 2024 se tak chceme s takovými projekty dostat do kontaktu a v případě potřeby jim poskytnout pomoc či tipy, podobně jako v naší publikaci,“ dodává.
Rada hlavního města Prahy na konci roku schválila poskytnutí finanční pomoci organizaci ve výši 1 494 000 korun. „Místní místním spojuje kavárny, restaurace a další podniky, které poskytují lidem v nouzi z našeho pohledu možná drobné služby, které ale často mohou velmi pomoci. Mít možnost nabít si telefon, dát si teplý čaj nebo něco k jídlu, využít zdarma sprchu nebo toaletu – to je pro někoho v těžké životní situaci často opravdu podstatná pomoc. Nehledě na to, jak důležitý je také pocit sounáležitosti a podpory,“ uvedla náměstkyně primátora pro oblast sociálních věcí, bydlení a zdravotnictví Alexandra Udženija (ODS).