Česká republika je zemí, kde jsou politici nakloněni Číně. Právě z České republiky se Čína snaží šířit svůj vliv do dalších zemí Evropy. Tato slova pronesl slovenský ministr obrany Jaroslav Naď (OĽANO) v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Jde o další smutný důkaz, že v zahraničí si moc dobře uvědomují, co páchají někteří politici v České republice, a vývoj v zemi sledují s obavami a zřejmě i údivem.
„Zásahy Číny do politiky na Slovensku zdaleka nejsou tak viditelné jako v Česku. Řekl bych, že jsme mimo jejich rozlišovací schopnosti, ačkoliv v minulosti se objevovaly například informace o kybernetických útocích, které mohly mít původ v Číně. Předpokládám, že si Česko vybrali jako nějaký mezinárodní hub, ze kterého působí ve více zemích. I proto, že vaši politickou reprezentaci vyhodnotili jako více nakloněnou,“ konstatoval Jaroslav Naď.
V rozhovoru nezmiňuje jen Čínu, ale i Rusko. Hovoří o tom, že Rusové si Slovensko vybrali stejně jako Českou republiku k tomu, aby tam realizovali své dezinformační akce a nejrůznější útoky. Nejnověji prý nasazují na konkrétní politiky pohledné agentky. „Mnoho operací, které tu evidujeme, má úplně stejný rukopis jako v Česku. Naše tajné služby spolu komunikují a tohle zjišťují. Některé sofistikované dezinformační operace mají dokonce mezinárodní charakter, jsou uskutečňované naráz ve více zemích,“ ujistil v rozhovoru slovenský ministr obrany.
Jeho slova dokazují, do jak ostudné pozice Českou republiku dostal Miloš Zeman se svojí družinou a Andrej Babiš. To, o čem mluví Jaroslav Naď a co je zřejmé i dalším politikům v ostatních zemích Evropy, způsobili právě tito pánové. Zeman se lísá k Číně a Rusku a Babiš se jen dívá. Nechává prezidenta dělat si, co chce, výměnou za to, že Zeman pro změnu nechává Babiše opleteného kauzami, skandály a obřím střetem zájmů ve funkci.
Děsivé je, že Jaroslav Naď neříká nic moc nového. České tajné služby dlouhodobě upozorňují na totéž. „Ruští zpravodajští důstojníci usilovali o vytváření vazeb a kultivaci vlivové báze v blízkém okolí politiků, kteří mají vliv v oblastech zájmu RF,“ stojí například ve výroční zprávě Bezpečnostní informační služby (BIS) za rok 2018. V Česku podle BIS operují všechny ruské tajné služby, klíčovým cílem jejich hybridní strategie je manipulovat rozhodovací procesy na všech úrovních státní správy.
Stejné je to s aktivitami Číny. Zpráva BIS varuje před pozvánkami do Číny na školení, semináře či poznávací zájezdy, které se týkají například akademiků, příslušníků bezpečnostních sborů a úředníků. Tyto příležitosti podle BIS využívají čínské zpravodajské služby k oslovení pro spolupráci či vyvolání dojmu, že dotčená osoba Číně „něco dluží“.