Hlavici o hmotnosti 100 kilogramů doručí až na 150 kilometrů, a to s přesností na jeden metr. Takové parametry slibují výrobci bomb GLSDB ukrajinským obráncům. Země jich měla obdržet nejméně pět set. Podle pozorovatelů konfliktu nyní první z nich zasáhla dvojici ruských raketometů nedaleko okupované Kreminny. Pokud je to pravda, jedná se podle nich o překvapivou volbu cíle.
Ze země odpalovaná bomba malého průměru. Tak zní význam zkratky nové zbraně, která měla nedávno obohatit ukrajinský arzenál. Jde o naprostou novinku, již Ukrajinci objednali u firmy Boeing (která zbraň vyvinula společně se švédskou společností SAAB), a to ještě v dobách, kdy Spojené státy masivně podporovaly jejich obranné úsilí.
Kontrakt v hodnotě 33 milionů dolarů se stal skutkem a v jeho důsledku měla nyní Ukrajina obdržet odhadem 500-600 kusů těchto účinných zbraní. Ty mají být do jisté míry odpovědí na rozsáhlé ruské využívání podstatně méně přesných, ovšem co do množství ničivé náplně až desetinásobně výkonných klouzavých pum FAB.
K ukrajinskému útoku mělo dojít patrně před několika dny nedaleko okupovaného ukrajinského města Kreminna v Luhanské oblasti. Cílem se stala dvojice ruských raketometů Grad, jejichž likvidaci publikoval telegramový účet ukrajinské letecké rozvědky a posléze ho převzali i komentátoři a analytici ze Západu.
Ruské zdroje posléze ukázaly trosky zbraně, která grady zničila, a jak se zdá, s vysokou mírou pravděpodobnosti se jedná právě o pozůstatky zmíněné bomby GLSDB. Pokud tomu tak je, upozornil americký Forbes, jde o zcela netypické využití této supermoderní dalekonosné bomby. Kreminna se nachází nedaleko frontové linie a GLSDB jsou díky svému doletu primárně určeny k likvidaci velitelských stanovišť a podobných opevněných cílů umístěných hluboko v týlu nepřítele.
Velikost exploze a přesnost zásahu svědčí skutečně o tom, že dvojice nešťastných raketometů byla příliš lákavým cílem, než aby ji Ukrajinci opominuli. Ovšem jak komentátoři upozornili, obě strany každý den odpálí na pozice nepřítele tolik dělostřeleckých nábojů, že několik set klouzavých bomb by v případě podobného využití představovalo jen kapku v moři a nemohlo nahradit tenčící se zásoby ukrajinské munice. Z této perspektivy se jeví jako pravděpodobnější verze událostí ta, že Ukrajinci si prostě potřebovali novou „hračku“ otestovat v podmínkách skutečného boje. Jak se zdá, s výsledkem mohou být více než spokojeni.