KOMENTÁŘ / K organizaci BRICS, do níž patří několik světových ekonomik, se chtějí připojit další rozvojové státy z Východu. Čína s Brazílií ohlašují konec dolarové dominance. Jde opravdu o ohrožení dolarového systému a svrchovanosti této měny?
V posledních několika týdnech se v zahraničních a tuzemských médiích objevuje pojem dedolarizace a s ním spojené události odehrávající se mezi členskými státy BRICS.
Tato organizace pod sebou sdružuje pět rozvíjejících se ekonomik, Brazílii, Rusko, Indii, Čínu a Jihoafrickou republiku, za účelem posílení hospodářské spolupráce. Dnes platí za významného hráče v zahraniční politice a mají významný podíl na světovém HDP.
Na konci března tohoto roku oznámili představitelé Číny a Brazílie vzájemný obchod ve svých měnách a chtějí tak upustit od transakcí prováděných v dolarech. Brazilská agentura na podporu obchodu a investic tak očekává větší podporu bilaterálního obchodu a usnadnění investic díky sníženým nákladům za převod. Čínská banka se sídlem v hlavním městě Brazílie bude následně připojena k čínskému přeshraničnímu bankovnímu systému (CIPS), který je alternativou k platebnímu systému SWIFT. Poprvé v posledních týdnech bylo zaznamenáno, že čínský jüan překonal dolar v transakcích čínského přeshraničního obchodu.
I přes některá vyjádření brazilského prezidenta, který volá po svržení dominance dolaru
ve světě, je tato měna stále stabilní a dobře odolává sílícímu zahraničnímu tlaku ze strany BRICS. Na druhé straně, od roku 1999 se snížil podíl dolaru v devizových rezervách centrálních bank z více než 70 % na 58 %.
Jakou hrozbu s sebou nese úpadek dolaru?
Vliv Číny se razantně zvyšuje, a to nejen ve finančních institucích, ale
i v globálním obchodu. Boj mezi největšími ekonomikami světa tedy stále přetrvává a Spojené státy se snaží svou převahu udržet. A to nejen v domácím, ale i v zahraničním prostředí, například ve spojitosti s Tchaj-wanem a možnou invazí ze strany komunistické Číny.
Federální úřad pro vyšetřování (FBI) ve své zprávě oznámil, že ,,čínská vláda používá taktiky, kterými se snaží ovlivnit zákonodárce a veřejné mínění, aby dosáhla politiky, která je pro Čínu příznivější. Čínské úsilí se zaměřuje na podniky, akademické instituce, výzkumné pracovníky, zákonodárce a širokou veřejnost a bude vyžadovat reakci celé společnosti“.
Do karet také hraje válka na Ukrajině, kdy Ruská federace byla vypovězena z platebního systému SWIFT. Ekonomické sankce tudíž mohou jít v neprospěch dolaru a poškodit jej. „Když použijeme finanční sankce, které jsou spojeny s rolí dolaru, existuje riziko, že by to časem mohlo podkopat hegemonii dolaru,“ řekla americká ministryně financí Janet Yellenová pro CNN. Západem uvalené sankce přiměly Rusko spíše obchodovat s alternativními měnami, mezi které patří právě čínský jüan. Ten se v poslední době stal nejobchodovanější měnou v Rusku, jak uvedla agentura Bloomberg.
Na povrch se také dostávají zprávy o jednotné měně, která by usnadňovala transakce mezi členskými státy a která by měla být představena na nadcházejícím summitu BRICS.
S ohledem na vyostřenou situaci mezi Indií a Čínou v kontextu sporných pohraničních území a uvalených sankcí na Rusko jde o mnohem složitější situaci, než jak by se mohlo zdát. Summit konající se v jihoafrickém Durbanu s sebou přináší ožehavou situaci pro Vladimira Putina. Jihoafrická republika je povinna podle mezinárodního a vnitrostátního práva zatknout Putina z důvodu zatykače vydaného Mezinárodním trestním soudem, jehož je Jihoafrická republika členem. Prezident Cyril Ramaphosa však toto opatření zvažuje sabotovat a jít přes nařízení haagského soudu.
Situace v USA
Spojené státy se nacházejí v dynamickém období, kdy úrokové sazby drtí bankovní trh, ekonomika se propadá do recese, přichází klíčová volba nového šéfa Bílého domu a hrozí náraz do dluhového stropu. Investoři sázejí na výraznější pád amerického dolaru
v souvislosti s omezenějšími zásahy Fedu, který již několikrát v řadě zvedal úrokovou sazbu. Spekulativní tradeři zdvojnásobují své krátké pozice na dolaru.
Propad světové měny kritizuje i bývalý prezident Donald Trump, který se chystá ucházet se o místo nového prezidenta. „Naše měna se hroutí a brzy přestane být světovým standardem, což bude upřímně naše největší porážka za 200 let,“ řekl ve svém prohlášení ve floridském sídle Mar-a-Lago.
V amerických médiích se však v poslední době o pádu dolaru nemluví tak často jako
o dluhovém stropu, kterému Spojené státy čelí. Pokud by americký Kongres pod vedením republikánské strany nedovolil zvýšení dluhového stropu, Spojeným státům by mohly začít docházet peníze.