Napětí kolem odstraněné normalizační sochy sovětského maršála Koněva má zatím opačný efekt, než jakého se zjevně snaží dosáhnout Rusko. Trojici Kremlem zatracovaných a podle všeho i ohrožených pražských komunálních politiků se dostává pozornosti významných zahraničních médií. Jejich prodemokratické aktivity tak mají díky zmatkování Putinova aparátu mezinárodní dosah.
Jen v posledních několika dnech o nich psaly BBC, Deutsche Welle, Frankfurter Allgemeine Zeitung, Svobodná Evropa i New York Times. Za normálních okolností by se pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a jeho dva kolegové starostové Ondřej Kolář (TOP 09) a Pavel Novotný (ODS) spokojeně věnovali parkovacím zónám, výsadbě stromků, popelnicím a dětským hřištím. Výhrůžky násilím domácí prokremelské scény spolu se snahou Putinova režimu zpětně kriminalizovat odstranění sochy Stalinova maršála Koněva ovšem přitahují k jejich vedlejší, prodemokratické agendě pozornost půlky světa. Doma na podporu jednoho z nich, Ondřeje Koláře, podepsaly už tisíce lidí petici. Znepokojivé zprávy tajných služeb o možné násilné akci Ruska proti dotyčným politikům, jimž musela být přidělena policejní ochrana, široký zájem o jejich aktivity proti adorování totalitních režimů ještě dodatečně posilují.
Primátor Zdeněk Hřib, který už v minulosti bránil svobodnou správu české metropole před snahami čínských aparátčíků ji ideologicky sešněrovat, má už s vlnami zájmu světových médií zkušenosti. Aktuální rozhovor pro zpravodajský server německé veřejnoprávní rozhlasové a televizní společnosti Deutsche Welle o obraně demokracie a zhoubné politice Putinova Ruska odlehčuje i poťouchlými odpověďmi. Na otázku „Můžete říci, zda policejní ochrana souvisí s ohrožením z ruské strany?“ odpovídá: „Bohužel, o tom, zda mě ruské tajné služby chtějí otrávit ricinem, poloniem nebo novičokem, nesmím říci nic.“
V té větě je vše. Prvně jmenovaný jed měl podle týdeníku Respekt a jeho zdroje z tajných služeb v kufru Rus s diplomatickým pasem, jehož začátkem dubna odvezlo z pražského letiště auto zdejšího diplomatického sboru na ruskou ambasádu. Jedná se o tentýž jed, jímž agent KGB před 42 lety v Londýně zavraždil bulharského novináře, kritika bulharského komunistického režimu a podporovatele pražského jara Georgie Markova. Zmínkou o novičoku primátor připomíná otravu bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala trojicí příslušníků ruské vojenské rozvědky GRU v britském Salisbury z března 2018, který měl za následek náhodnou oběť. Radioaktivním poloniem pak dvojice Rusů v listopadu 2006 v Londýně otrávila agenta Alexandra Litviněnka.
Jak pražský primátor v rozhovoru připomíná, v Rusku je možné úplně všechno.