
Týdeník Respekt zveřejnil výbušnou informaci, že vláda Bohuslava Sobotky zaplatila za propuštění dvou dívek zhruba 150 milionů korun. Vzápětí se dostal pod palbu kritiky, zda je ve veřejném zájmu publikovat utajené informace, týkající se navíc konkrétních osob. Šéfredaktor Respektu Erik Tabery si za zveřejněním článku stojí a veškeré výhrady odmítá.
[ctete]46428[/ctete]
Se Zemanem na jedné lodi
Podle zjištění Respektu („Vláda s únosci jedná. Zaplatila již za dvě Češky unesené v Pákistánu“, 6. 2. 2016) vláda za Hanu Humpálovou a Antonii Chrásteckou zaplatila 150 milionů korun. Ochotna prý byla zaplatit téměř čtvrt miliardy. Obě dívky byly uneseny v Pákistánu v březnu 2013 a propuštěny na svobodu byly po dvou letech vyjednávání.
Citlivou věc podle týdeníku od začátku probíral vždy jen užší okruh ministrů, předsednictvo Bezpečnostní rady státu, kde se projednávají nejcitlivější otázky národní bezpečnosti. Jeden z nich tedy vynášel a základní funkčnost této rady zásadním způsobem zpochybnil .
Aby toho nebylo málo, informace Respektu následně potvrdil prezident Miloš Zeman. Po bouřlivé vlně kritiky zařadil zpátečku, že pouze „stroze konstatoval“, co uvedla média.
Mezitím byly jeho výroky předsedou ODS Petrem Fialou označeny za „děsivé neomluvitelné a naprosto nepřijatelné“. TOP 09 vyzvala prezidenta k demisi a začala sbírat podpisy pro podání žaloby k Ústavnímu soudu, aby rozhodl, zda není jeho chování kvůli zveřejňování tajných informací vlastizradou. „Naše vlastní hlava státu tak ohrožuje každého z nás i bezpečnost České republiky,“ říká místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek.
Co na tuto mediální bouři a vlnu kritiky samotný Respekt? Erik Tabery svůj postup obhajoval v rozhovoru pro DVTV.
Kasička na peníze
„To téma je na stole a já myslím, že v tu chvíli je rolí novinářů o tom informovat a psát a zjišťovat maximální možné množství informací,“ říká Tabery a dává případ do souvislosti s jiným aktuálním skandálem, kdy se provalila výměna pětice unesených Čechů za mezinárodně hledaného zločince napojeného na teroristy, Alího Fajáda, který dokonce platil jejich cestu do Libanonu.
Na dotaz, jak se dívá na výtku, že Respekt dostal v zahraničí do ohrožení Čechy, kteří se v těchto oblastech pohybují, Tabery suše odpověděl: „Promiňte, ale tohle je naprosto dílčí věc. Podstatné je, že když jste obyvatel Západu a jste v této oblasti, tak jste pro ně jakási kasička na peníze“. Takový cynismus je zarážející i na současné místní poměry.
Ano, ovšem díky Respektu potenciální únosci vědí, kolik peněz v „kasičce“ Česká republika má, a kolik je ochotna zaplatit. Tabery se v žádném případě nehodlá omlouvat a žádnou vinu necítí.
Z jiného úhlu pohledu se Respekt zachoval nejen neeticky a cynicky, ale vysloveně proti zájmům bezpečnosti občanů České republiky a zejména těch, kteří cestují do zahraničí. Zkomplikoval životy dvou dívek, na jejichž tragický případ se šťastným koncem se už zapomnělo. Pokud má být prezident Zeman stíhán pro vlastizradu, lze z tohoto soukolí vyjmout zdroj jeho informací, na který se následně odvolával? Asi jen těžko.
Tabery český Assange?
Přístup Respektu připomíná nebezpečnou aktivitu Juliana Assange, který na serveru WikiLeaks zveřejnil řadu tajných dokumentů, dotýkajících se bezpečnostních zájmů zejména Spojených států amerických. Na jedné straně byl částí novinářské obce považován za průkopníka svobody tisku, šiřitele dobra, a The New York Times jej dokonce v roce 2010 označil za „nejvýznamnějšího světového novináře“. Americká administrativa se ovšem na jeho počínání dívá jinak a tvrdě po něm od té doby jde. Od roku 2012 se musí ukrývat na ekvádorské ambasádě, účastní se pořadů ruské státní televize, a stále mu hrozí trestní stíhání.
Někteří američtí politici otevřeně vyzývali k Assangeově dopadení, souzení nebo dokonce popravě, a jeho osud je nadále nejasný. A jak dopadl jeho zdroj Chelsea Manning? Za vyzrazení utajovaných vojenských a diplomatických dokumentů byl nakonec obviněn z 22 trestných činů, včetně napomáhání nepříteli, za což mu hrozil až trest smrti. Nakonec byl v červenci 2013 odsouzen na 35 let odnětí svobody.
Míra indiskrece a poškození zájmů státu je u Assangea a Manninga jistě na jiné úrovni, ale princip je stejný. Jak by se asi Tabery zachoval, kdyby mu nějaký „Manning“ přinesl stažená citlivá data, týkající se národní bezpečnosti? Po tom, co předvedl s výkupným, nelze pochybovat.
Respekt se zviditelnil
O Respektu dlouho nebylo slyšet, nyní se zviditelnil. Kdo tento skandální únik citlivých informací vyšetří a kdo bude potrestán? U nás zjevně nikdo. Ale vlastně proč ne. Žijeme v zemi, kde je normální zveřejňovat celé pasáže ze živých policejních svazků a odposlechů, soukromé rozhovory politiků a jejich soukromou e-mailovou korespondenci – a nic se neděje.
Respekt ovšem i na současné poměry laťku posunul hodně vysoko. Nezbývá než se ptát, v čím zájmu je takové počínání, a zda to Respekt vůbec tuší.
[ctete]46582[/ctete]