Na lednové sněmovní schůzi budou poslanci znovu hlasovat o novele zákona o střetu zájmů, kterou vetoval prezident Miloš Zeman. Podle všeho by mělo jít jen o formální akt, protože „lex Babiš“ byl přijat pohodlnou ústavní většinou. Šéf hnutí ANO už vyhlásil, že s tímto vývojem počítá a Agrofertu se zbaví. Nevypadá to však, že by nad ním hodlal ztratit kontrolu.
[ctete]92815[/ctete]
Evropská anomálie
Novela zákona znemožňuje členům vlády (kromě provozování televize a rozhlasu a vydávání periodického tisku) ovládat firmy ucházející se o nenárokové dotace, veřejné zakázky a investiční pobídky. V řadě vyspělých zemí podobné zákony přijaty nejsou, protože podle nepsaného práva by nikoho ani nenapadlo vstoupit do vlády a zároveň vlastnit firmy napojené na státní penězovody.
Česká republika se stala kuriózním skanzenem, kde ve vládě usedl největší příjemce státních dotací a veřejných zakázek v zemi. Ministrovy firmy nerušeně obchodují i se státními podniky spadajícími pod jeho rezort (bionafta pro Čepro), který kontroluje i správnost čerpání evropských dotací, jichž je rovněž největším příjemcem.
Tři roky tento stav koaličním partnerům nijak nevadil, naopak někteří členové vlády v expanzi oligarchova impéria do státní správy úslužně vypomáhali. Pokud dnes premiér Sobotka v souvislosti s případným Babišovým úspěchem hovoří o ohrožení demokracie a zároveň vysílá signály, že s ním hodlá spolupracovat i po příštích volbách, nelze se vyhnout dojmu, že vláda sehrává s veřejností nedůstojnou taškařici.
Když se prezident loni v prosinci rozhodl vrátit zákon poslancům s odůvodněním, že jsou některé jeho části protiústavní, postavil se proti všem parlamentním stranám s výjimkou klubu hnutí ANO. Jednoznačný příklon Zemana k Babišovi oživil téma pragmatického mocenského dvojbloku, který hodlá v nadcházejícím roce opanovat zemi.
Ministr financí Andrej Babiš prezidentské veto přivítal. „Ten zákon je napsaný proti jedinému člověku, který začal ohrožovat kšefty tradičních politických stran, tedy proti mé osobě,“ dodal významně.
Šéf hnutí ANO zkrátka stále nepochopil, že jeho chování je systémově vadné a nikde ve vyspělé Evropě by neprošlo. Neprošlo by donedávna ani u nás. Až Sobotkova vláda přispěla ke kultivaci politické kultury legitimizací této anomálie východního typu, nechávající v tiché rezistenci dříve velmi hlasité protikorupční a další občanské iniciativy, dnes zaneprázdněné bojem proti Zemanovi a Putinovi.
Babiš není Bloomberg
Neobstojí ani často používané klišé, že takto rozhodli voliči. Stačí se podívat přes oceán, pod jaký tlak se kvůli možnému konfliktu zájmů dostává nový americký prezident Donald Trump ještě před vlastní inaugurací. Nelze si představit, že by si v mediálně třaskavém až nepřátelském prostředí vůči své osobě dovolil svým firmám přihrávat státní dotace a veřejné zakázky či jakkoli jinak je zvýhodňovat. Okamžitě by byl vláčen nejen médii a opozicí, ale i vlastními republikány.
I Babišem často glorifikovaný vzor, bývalý starosta New Yorku Michael Bloomberg, se zachoval úplně jinak. Část svého majetku s potenciálním střetem zájmů prodal. Nakládání s částí svého majetku omezil. Neúčastnil žádného obchodu nebo transakce, které jsou v konfliktu zájmů. Nepodnikal v oborech úzce navázaných na veřejnou správu. Nebyl příjemcem státních dotací. Naopak byl pod neustálou kontrolou nezávislého orgánu (COIB), přičemž musel splňovat přísné podmínky práva o konfliktu zájmů státu New York.
Propast mezi Bloombergem a Babišem je obrovská.
Přestanete mě otravovat Agrofertem
Ministr financí Andrej Babiš v rozhovoru pro Právo (7. 1. 2017) prohlásil, že už brzy nebude majitelem Agrofertu ani fondu Hartenberg. „Obou se zbavím a vyhovím protiústavnímu zákonu o střetu zájmů. A když se zbavím firmy, tak budu usilovat o to, abych se domohl svých práv.“
Naznačil, že poslanci hnutí ANO uvažují o tom, že by se obrátili na Ústavní soud podobně jako prezident Miloš Zeman. Firem se zbaví „pravděpodobně na tak dlouho, dokud bude ve vládě nebo v politice. A přiznám se, že to nakonec udělám rád.
Alespoň mě už konečně přestanete otravovat neustálými dotazy o Agrofertu a ani mě nebude moci neustále napadat premiér řečmi o střetu zájmů,“ ozřejmil Babiš, který deklaroval, že chce z holdingu odejít už do konce ledna, tedy před nabytím účinnosti zákona. Nepochybně proto, aby nebyly narušeny miliardové penězovody z kapes daňových poplatníků.
V režii Alexeje Bílka?
Mezitím do médií prosakují informace, co mají šéf hnutí ANO a jeho právníci za lubem. Podle serveru iHNED chystá Babiš přesun zhruba 280 společností pod svěřenský fond, z toho více než 250 firem spadá do koncernu Agrofert. Tyto zprávy dosud nejsou oficiálně potvrzeny a veřejnost bude s řešením nové situace seznámena po případném přehlasování veta.
Fígl obří operace spočívá v tom, že tato forma správy by ministru financí umožňovala zachovat dohled nad jeho firmami. Důležitou roli by měla sehrát nově vzniklá akciová společnost AGABSY, v jejímž představenstvu sedí od loňského prosince šéf právní divize Agrofertu Alexej Bílek. Tento klíčový dlouholetý Babišův spolupracovník za totality působil na Vysoké škole politické ÚV KSČ a později se stal jedním ze strůjců ekonomického zázemí polistopadové KSČ.
Kromě Bílka jsou v představenstvu AGABSY předseda představenstva Agrofertu Zbyněk Průša a ministrova družka Monika Babišová. AGAPSY by měla svěřenský fond zastřešovat.
Pokud bude transakce probíhat tímto způsobem, je očividné, že Andrej Babiš neztratí nad svým majetkem kontrolu. Jako zakladatel svěřenského fondu může jmenovat jeho správce a mimo jiné také určuje pravidla pro nakládání s majetkem fondu. Majitelem však oficiálně nebude, takže nic nebrání tomu, aby setrval ve vládě a jeho dočasně formálně oddělené firmy mohly nadále čerpat veškeré požitky z eráru.
Pokud si šéf hnutí ANO stěžuje, že se ho chtějí zbavit politici, kterým ohrožuje jejich kšefty, vlastních miliardových kšeftů se státem se zbavit nehodlá. Vše nasvědčuje tomu, že hospodaření jeho firem přes jím skrytě kontrolovaný svěřenský fond bude ještě méně transparentní než doposud. A ještě bude tvrdit, že je obětí nepřátelského systému.
[ctete]62752[/ctete]