GLOSA / Od činovníků SPD už jsme se dočkali různých objevů, které byly moudré nad naše chápání. Jeden odhalil, že Američané nepřistáli na Měsíci a že má kolem domu podezřelou radioaktivitu, další zase poukázal na zhoubné záření mikrovlnek a divil se, že v létě mohou padat ledové kroupy. Tomio Okamura je ale šéf, a proto jeho zjištění mají nejzávažnější povahu.
Pan předseda Spolku Pro Dostavbu tubusové vily (SPD) ve vysílání ČT pochválil Rakousko a těší ho, že, podle něj, není v NATO a Evropské unii.
„Rakousko je pro mě velký příklad v tomto. Rakousko mám moc rád, mám tam spoustu přátel, neutrální země, která není v EU a dělá politiku všech azimutů. A je to krásná země, která je schopná diskutovat úplně se vším, mají dokonce úplně levnější energie než my, protože vychází dobře se všemi zeměmi,“ řekl Okamura.
Chybička se vloudila, Rakousko je členem Evropské unie od od 1. ledna 1995. Nejen to, je součástí schengenského prostoru a eurozóny. Nebohý moderátor zřejmě už neměl ani vteřinu času, takže se nemohl zeptat nejen na to údajné nečlenství v unii, ale také na to, jak má pan Tomio rád Schengen a euro a jestli je taky proti jaderným elektrárnám.
Rakousko je krásná země. Mají tam například Alpy. Ty ovšem Rakušané nenavršili díky tomu, že nejsou v EU, ty tam byly ještě předtím, než Rakousko vzniklo. Neutrální je kvůli tomu, že to byla v roce 1955 podmínka, aby skončilo jeho poválečné obsazení vojsky spojeneckých mocností. Neutralita nevznikne tak, že ji někdo vyhlásí, ale zároveň ji musí všichni ostatní respektovat. Osud Belgie ve dvou světových válkách a Maďarska v roce 1956 ukazuje, že vyhlásit si můžeme, co chceme. Když přijedou cizí tanky, je to pak úplně jedno.
Politika „všech azimutů“ v praxi znamená závislost Rakouska na ruském plynu. Hezky všechny azimuty ukázala exministryně zahraničí Karin Kneisslová. Na svatbu jí dorazil vůdce Putin a dnes žije v Rusku a je placena v rublech. Tam se „všechny azimuty“ nějak smrskly na jeden.
Jsme ale rádi, že nám Tomio Okamura objasnil své pojetí politické geografie.