Tomio Okamura podal ve Sněmovně návrh na zařazení nového bodu k hlasování – vyhlášení referenda o vystoupení z Evropské unie. Jak se dalo čekat, neprošlo to. Pozoruhodné ale je, kdo byl pro a kdo se zdržel hlasování.
Celkem 28 poslanců bylo pro hlasování o návrhu, 93 proti a zdrželo se 69. Největší skupinu těch, co se zdrželi, tvořili poslanci za ANO, bylo jich 52.
Okamura svůj návrh uvedl: „Stávající zdravotní krize nám ukázala neschopnost a škodlivost Evropské unie. A na straně druhé se ukázalo, že v čase nouze jsou to právě národní státy, které mohou a musí, pokud chtějí, chránit svoje občany, a pravdou je, že se ukázalo, že neexistuje žádná zásadní evropská solidarita, protože když šlo o zdravotnický materiál, tak národní státy nejen zakázaly vývoz, ale ještě si ho vzájemně lidově řečeno kradly. Ano, ukázalo se, že košile je bližší než kabát. Ukázalo se, že svůj smysl neztratily ani národní hranice. Myslím, že bychom se měli podívat pravdě do očí a opustit umělé a lživé mýty o nějaké ekonomické výhodnosti Evropské unie. Jen díky sankcím proti Rusku jsme přišli odhadem Svazu průmyslu a obchodu asi o bilion korun. Sama Evropská komise nacenila náklady na uplatňování směrnic na 3,4 procenta HDP, tedy v našem případě přibližně na 200 miliard ročně. Tedy náklady zdaleka přesahují příjmy z dotací.“
A tak dále. Okamurovy řečičky nemá cenu komentovat. Sám jim nevěří. Je ovšem zajímavé, kdo všechno se takovému nesmyslu jasně nepostavil.
Za ODS se zdrželi Petr Bendl a Jan Bauer, za ČSSD Tomáš Hanzel a Jan Hamáček. Z komunistů byl pro Stanislav Grospič a další tři poslanci, proti hlasoval Jiří Dolejš. Všichni ostatní se zdrželi. TOP 09 byla kompletně proti. Z Pirátů 17 proti a dva se zdrželi. Pro byli z nezařazených Marian Bojko, Václav Klaus ml., Zuzana Majerová Zahradníková, Ivana Nevludová a Lubomír Volný. Tam to nepřekvapuje.
Pozornost vzbuzuje zvláště předseda ČSSD Jan Hamáček. To myslí vážně? Nemá na věc jasný názor? Opravdu si myslí, že by se po zkušenostech se zmanipulovaným brexitem mělo jen na vteřinu o něčem takovém uvažovat? Někdo může samozřejmě argumentovat tím, že se v referendu může lid demokraticky vyjádřit, jenomže to je starý omyl. Referendum nejsou volby, kde se dá omyl časem napravit. Průzkumy po referendu o brexitu ukázaly, že by dostatečné množství lidí změnilo názor a už by byli pro setrvání země v Unii. Jenže pozdě. Jaksi „demokraticky“ už se znovu hlasovat nesmělo.
Nejen Hamáček, i další poslanci z demokratických stran by mohli nějak popsat stav své mysli.
Tabulky hlasování
ANO:
ODS:
Piráti, SPD, ČSSD, KSČM, KDU-ČSL, TOP 09, STAN, Nezařazení: