Lídrovi opozičního hnutí SPD Tomiu Okamurovi hrozí ve Sněmovně disciplinární řízení kvůli jeho výrokům na mimořádné sněmovní schůzi ke korespondenční volbě. Okamura na ní u řečnického pultíku označil místopředsedu Sněmovny Jana Bartoška (KDU-ČSL) za novodobého Hitlera. Bartošek v pátek na sociální síti X napsal, že kvůli výrokům navrhuje proti Okamurovi disciplinární řízení ve sněmovnímu mandátovému a imunitnímu výboru. Vyjádření Okamury ČTK shání.
„Původně jsem chtěl urážky od Tomia Okamury řešit soudně, po rozvaze je hodlám řešit na půdě Sněmovny,“ uvedl Bartošek na síti X. „Jde o nastavení hranice, jaké chování budeme, či nebudeme tolerovat ve veřejné diskusi. Nenávistné vyjadřování poškozuje nás všechny,“ dodal.
Místopředseda Sněmovny po výboru požaduje zahájení disciplinárního řízení, jehož výstupem by podle něj měla být veřejná omluva lídra SPD a přiměřená finanční náhrada škody utrpěné dehonestujícími výroky. Vyplývá to z dokumentu, který má ČTK k dispozici.
Okamura ve svém více než dvouhodinovém proslovu před hlasováním o návrhu programu schůze ke korespondenční volbě také uvedl, že Bartošek dělal vůči SPD v minulém volebním období pogromy a Okamura kvůli němu musel čelit desítce trestních oznámení.
V tomto volebním období se výbor zabýval několika podněty kvůli chování či výrokům poslanců na plénu, disciplinární řízení ale nezahájil. Předloni v říjnu například výbor nezahájil řízení s Okamurou, který čelil podnětu za výroky vůči předsedkyni dolní komory Markétě Pekarové Adamové (TOP 09). Loni v březnu výbor odložil podnět vůči ministryni obrany Janě Černochové (ODS) a v květnu dvojici podnětů Bartoška na předsedu opozičního hnutí ANO Andreje Babiše.
V disciplinárním řízení může výbor uložit pokutu do výše měsíčního poslaneckého platu nebo omluvu. Pokud výbor takový verdikt vynese, poslanec se proti němu může odvolat k celé dolní komoře. Poslanci od výboru letos v únoru dostali soubor doporučení, jak by se měli ve Sněmovně chovat. SPD se proti dokumentu postavila.