Hlasy pro SPD Tomia Okamury nejsou zrovna četné, takže předseda je rozčilen a vysvětluje svým věrným, že výzkumná agentura výsledky manipuluje. Manipuluje ovšem on. Nebo nemá tušení, co pojmy v těch průzkumech znamenají. Pak by se ovšem neměl hrnout do ničeho, co nějak souvisí s řízením státu.
Na svém facebooku se ovšem Tomio nejdřív projevil jako jedinec bez úrovně. Kdosi mu napsal z mobilu, že mu nějak upadají preference a nazval ho dementem. Okamura zareagoval tak, že text i telefonní číslo zveřejnil a přidal výzvu: „Napište přímo pánovi, co si o něm myslíte Vy, ať má zpětnou vazbu.“ Slaboch si to neumí vyřešit sám a pozval si ulici.
Ta zmínka o volebních preferencích ho ovšem zjevně ranila, takže zareagoval protiútokem a napsal: „A co se týče dnešního průzkumu agentury CVVM, tak přece všichni víme, jak jsou průzkumy stranických preferencí této agentury dlouhodobě úplně mimo. CVVM dávalo SPD v průzkumu v září 2017 čtyři procenta, ale výsledek SPD ve volbách do Sněmovny v říjnu byl 10,64 procenta! A dnes zase CVVM tvrdí, že SPD má ve volebním modelu 4 procenta a ČSSD dokonce 8,5 procenta! To je samozřejmě nesmysl, což prokázaly i volby do Evropského parlamentu, kdy SPD měla téměř deset procent a ČSSD pohořela s 3,95 procenta.“
Na prosťáčky to zapůsobilo, jak je patrné ze souhlasného kejhání a kykyrýkání jeho stoupenců pod příspěvkem. Jenže se dost sekl.
V čem, to pro sobotní Deník N shrnul dobře oslovený odborník. Dovolujeme si ocitovat: „Tento argument je však nesmyslný. Agentura totiž v září před volbami SPD naměřila výrazně vyšší podporu – konkrétně 7,3 procenta ve volebním modelu. Právě tento typ průzkumu ukazuje, jak by dopadla daná politická strana ve volbách, pokud by se konaly právě v okamžiku dotazování. Sociolog Matouš Pilnáček z agentury CVVM, který je autorem volebního modelu, navíc upozorňuje na to, že SPD před volbami 2017 výrazně rostla a tento trend agentura zachytila. ‚Před volbami jsme pozorovali výraznou dynamiku v podpoře SPD, a role času je tak naprosto zásadní. V šetření, které jsme dělali až do voleb do PSP ČR, a nemohli jsme jej proto již zveřejnit, je patrné, že jsme nástup SPD zaznamenali. Těsně před volbami měla v našem průzkumu SPD podporu 10,5 procenta,‘ uvádí sociolog. Za pravdu mu dává dlouhodobý publikovaný volební model agentury.“
Ta čtyři procenta, o kterých Okamura mluví, nejsou čísla z volebního modelu, ale stranické preference. Preference jsou číslem udávajícím sympatie ke straně, a to bez ohledu na to, jestli ten člověk půjde volit. Z volebního modelu se ti, co volit jít nechtějí, odečtou. Protože volební účast může být něco přes 60 procent, je jasné, že výsledek je výrazně jiný. Okamura také míchá dohromady odhady pro sněmovní volby a evropské volby, kde je zcela jiná volební účast a čísla pak také musí vycházet jiná. Prostě nesmysl za nesmyslem.
Pokud tohle Tomio Okamura neví, nejsou jeho znalosti velké a neměl by být puštěn v této zemi k čemukoli, kde se má něco řídit. Pokud to ví, tak je manipulátor, a platí to samé. A pokud mu někdo věří, není moc chytrý.