Netrvalo dlouho a prokremelský populista Tomio Okamura vytáhl na podporu propagandistických zájmů Kremlu i Číny a zájmů kliky lobbistů a podnikatelů z okolí Miloše Zemana. Bohužel pro ně, Okamurovu lež o posuzování vakcín v Evropě neprohlédnou snad jen „kočičí“ profily z jeho seznamu virtuálních podporovatelů.
„Je nutné nabídnout k dobrovolnému očkování lidem výběr i z vakcín ruských nebo čínských, pokud jsou ověřené. Podobně postupuje například sousední Rakousko,“ lže Okamura ve svém statusu z 10. března, ač dobře ví, že žádná taková vakcína není registrovaná pro evropský trh.
Rakousko „podobně“ nepostupuje ani náhodou. Žádnou výjimku Sputniku neudělí, informoval rakouský veřejnoprávní rozhlas ORF. Na vlastní pěst se však ruský preparát pokouší dovézt a vydělat na něm vídeňský lékař Michael Zimpfer. Zájemci o aplikaci předmětného preparátu neznámých vlastností se budou muset zříci jakéhokoli nároku na odškodnění v případě, že by jim Sputnik V přitížil. Zimpfer navíc aplikaci podmiňuje sérií vyšetření a celkově si za aplikaci ruského přípravku hodlá účtovat 300 euro.
Proč by mělo být „nutné“ očkovat preparáty neznámých vlastností a pocházejícími z obskurních nedůvěryhodných zemí, Okamura nevysvětluje. Hned pětkrát ale zdůrazňuje, že vakcinace musí být dobrovolná. „Pane Okamuro, vakcinace je dobrovolná. Chápete to?“ chtělo by se dotyčným zatřást.
„O vakcínu Sputnik V je Evropě enormní zájem a evropská léková agentura (EMA) začala minulý týden konečně posuzovat ruskou vakcínu s názvem Sputnik V,“ vtírá se Okamura do přízně Hradu, aniž by svá slova o údajném zájmu čímkoli podložil. Ve skutečnosti preparátu Sputnik V nedůvěřují ani samotní Rusové. Podle výzkumu vlivného a respektovaného ruského Centra Levada se 62 procent Rusů nechce nechat očkovat Sputnikem. Když se Centrum Levada pokoušelo dobrat příčin, zjistilo, že tkví v tom, že je Sputnik státním produktem. Zkušenost totiž Rusy naučila držet si od nabídek státu odstup, připomínají ruští sociologové.
Na pravou míru je třeba uvést i Okamurovu další poznámku, v níž jako správný manipulátor účelově zaměňuje kauzalitu. Není to Evropská léková agentura, kdo „konečně“ začal posuzovat Sputnik V, je to ruský výrobce předmětného preparátu, který až minulý týden podal žádost o posouzení. Skutečnost, že Rusko o podání žádosti od ledna lhalo, na věci nic nemění.
Nejšpinavější fabulace se však Okamura dopouští pokusem o diskreditaci evropského regulátora, jehož bez jakéhokoliv vysvětlení očerňuje slovy o politickém tlaku EU. Jak se EU pokouší opustit vědecká kritéria ve věci připouštění vakcín, Okamura neuvádí, nemluvě o tom, že si dotyčný zřejmě ani neuvědomuje, že Česká republika je součástí EU. Ve svém absurdním demagogickém veletoči naopak vyzdvihuje roli českého regulátora a poukazuje na možnost udělení výjimky Ministerstva zdravotnictví, ač je zjevné, že obě jmenované instituce čelí nebývalému politickému tlaku Hradu a Andreje Babiše. Šéfku SÚKL jmenuje státní tajemník a její pozice je v závislosti na ne/vyhovění moci teoreticky ohrožená. Zcela prokazatelně ohrožený je ministr zdravotnictví, o jehož odvolání by v závislosti na rozhodnutí o ruském přípravku Hrad podle Zemanových slov usiloval. Naopak rozhodování EMA případným tlakům jednotlivých národních vlád snadno odolá díky tomu, že v ní rozhodují experti z celé EU.