V poslanecké sněmovně nakonec o hlasy SPD nebyla schválena senátní verze návrhu zákona o evidenci skutečných majitelů, která měla zakázat dotace a veřejné zakázky pro anonymní firmy. Prošla tak mírnější původní sněmovní verze, což by mohlo pomoci Andreji Babišovi dotace i nadále čerpat.
Senátní verze prosazovaná Piráty navrhovala nad rámec sněmovní verze přiznat úřadům přidělujícím dotace či veřejné zakázky právo kontrolovat, zda jsou údaje v evidenci o skutečných majitelích pravdivé. V případě, že by úřady přišly na to, že je majitel společnosti ve střetu zájmů, dotace by mu přidělena nebyla.
Dotaci by také nedostala společnost, která by v evidenci uvedla nepravdivé údaje. Reálně by tak došlo k ohrožení dotací firem Andreje Babiše, které má uložené ve svěřenských fondech. V tuto chvíli tak hrozí, že ČR nedostane dotace od EU proplaceny a bude financovat společnosti Andreje Babiše pouze z peněz českých daňových poplatníků.
Naštěstí pro Babiše mu na poslední chvíli přispěchal na pomoc jeho spojenec Tomio Okamura, který společně s dalšími poslanci SPD nezvedl ruku pro přísnější senátní verzi. Kvůli hlasům SPD tak neprošel senátní návrh a poslanci v souladu s jednacím řádem hlasovali o mírnější sněmovní verzi. Okamura na sociálních sítích odrážel dotazy uživatelů, kteří od něj ještě nedostali ban, zavádějícím prohlášením, že stejně jako všechny strany ve sněmovně hlasovala pro mírnější sněmovní verzi i SPD. To je sice pravda, ale zapomněl dodat, že o mírnější sněmovní verzi se hlasovalo až poté, co kvůli absenci hlasů SPD neprošla přísnější senátní verze, pro kterou hlasovali poslanci napříč kluby kromě hnutí ANO a právě SPD.
Okamurovo odvolávání se na podpoření mírnější sněmovní verze je tedy demagogií, což potvrzuje i fakt, že Okamura nedokázal pod svým příspěvkem na sociální síti, ve kterém vyzýval k transparentnímu rozdělování dotací, odpovědět na dotaz, proč se poslanci SPD u senátní verze zdrželi hlasování, čímž umožnili smést ji ze stolu. Stokrát opakovaná lež se stává pravdou, proto neustále opakoval demagogii o podpoře mírnější sněmovní verze.
Komunikace s voliči o politických tématech a reálná politická „práce“ hnutí SPD v poslanecké sněmovně jsou často diametrálně odlišné. Podíváme-li se na Okamurův příspěvek k zákonu o evidenci skutečných majitelů, nenalezneme zde žádné relevantní argumenty. Uvidíme jen nálepkování a urážky vůči zpravodajským serverům, které na schizofrenní chování SPD upozornily. V samotném Okamurově projevu ve sněmovně pak maskování reálné pozice SPD k oběma návrhům líbivými frázemi o „zlém Bruselu“ a nahnědlými výzvami k národní hrdosti.
O pár dní později pak ANO, SPD, ČSSD a Václav Klaus ml. protlačili návrh, který má diktovat občanům, jaké potraviny si mají kupovat v supermarketech. Zákon je přitom v rozporu s právem volného trhu EU. Pokud by obdobně postupovaly ostatní země vůči České republice, naše exportně orientovaná ekonomika by se brzy zhroutila. Návrh navíc zdraží českým občanům potraviny kvůli menší konkurenci a některé druhy potravin se stanou nedostupné. Naopak pravděpodobně pomůže firmám Andreje Babiše.
Autor je poslancem za Piráty.