Tématem obou hnutí, která byla až do loňského roku jedno, tedy Strany přímé demokracie v koalici se Stranou práv občanů i Úsvitu – Národní koalice s Blokem proti islamizaci, pro krajské volby je nelegální migrace z Blízkého východu a z Afriky do České republiky. Je tomu tak i přesto, že uprchlická krize po celé Evropě slábne.
V sousedním Německu dochází k bilancování, jak se země s uprchlickou krizí po roce vyrovnala, co se podařilo a co ne. V porovnání s loňským rokem, kdy do Německa přišlo zhruba 880.000 uprchlíků, bylo v prvním pololetí letošního roku přibližně 220.000 nově příchozích. Ani české serióznější strany tuto otázku před volbami příliš neakcentují.
Hnutí SPD a SPO a Úsvit NK s Blokem proti islamizaci očividně nemají pro krajské volby závažnější téma. Vytvářejí iluzi, že největším problémem i takového kraje, jako je například Vysočina, je problém nelegální migrace. Existuje podle nich reálná hrozba, že uprchlíci a jejich mešity zaplaví všechna města tohoto malebného spíše zemědělského kraje, od Havlíčkova Brodu přes Pelhřimov až po Jihlavu. Jeden aby se bál, že nám tu zakážou jíst vepřové maso, to by si pak člověk v obchodě ani tu „vysočinu“ nekoupil.
Podle statistiky Ministerstva vnitra ČR je nyní na našem území ve všech třech detenčních zařízeních dohromady 88 uprchlíků. Každé detenční zařízení je obsazeno nejvýše z jedné pětiny. Od června 2015 k dnešnímu dni (13. září 2016) policie ČR zajistila 3703 osob. V porovnání se sousedním Německem, kde celkové číslo dosahuje hodnoty 1,1 milionu, je to úplně zanedbatelné.
Je třeba zopakovat, že uprchlíci, o nichž zmíněná hnutí tvrdí, že na nás podnikají nájezd a že touží po našich sociálních dávkách, u nás chtějí být ještě méně, než chceme my, aby tu byli oni. Z iráckých rodin, které se Česká republika zavázala na dobrovolné bázi přijmout, se významná část rozhodla buď vrátit zpět do Iráku, nebo pokračovat za příbuznými do Německa. Proč se tím tedy hnutí zabývají?
Tomio Okamura se svého téměř jediného programového bodu pro krajské volby nevzdává. Nedostatečný akcent uprchlické tématiky na české scéně přičítá dezinformační kampani EU. On se však rozhodl, že s tím bude bojovat. Na facebookovém profilu SPD k tomu říká následující: „Je potřeba šířit pravdu, jelikož stejně jako všechna demokratická hnutí po Evropě hlásající vlastenectví, je naše hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) od počátku řízeně cenzurováno, blokováno v médiích a vytrvale dehonestováno hlavním proudem té jediné a správné propagandy, kterou vede Evropská komise v čele s Junckerem a Merkelovou za souhlasu Sobotkovy vlády se všemi těmi ministry Dientsbiery (ČSSD), Pelikány (hnutí ANO) a dalšími.“
Okamura si jistě své voliče najde. Dezinformační kampaně jsou v oblasti uprchlické krize obzvláště pilné a také dobře zaplacené. Nepřehledný svět internetu, kde jsou zdroje informací nejasné, jim k tomu nahrává. A Tomio Okamura si na uprchlících přihřeje svou polívčičku. Nebude jí moc, ale nějaká bude. Když dosáhne jeho hnutí úspěchu ve volbách, dosáhne na státní příspěvek, který bude jemu i jeho kolegům k dispozici. Bude se pak opakovat trapná anabáze kolem neprůhledného financování hnutí Úsvit a jeho pozdějšího rozpadu na počátku roku 2015?
Hodně se mluví o tom, že uprchlíci jsou dobrý byznys pro převaděče. Zdá se, že jsou dobrý byznys i v jiných ohledech. Třeba pro nová politická hnutí, která mají tendenci nepřežít ani do příštích voleb. Na závěr by se chtělo napsat: Za vším hledej peníze!