Předseda SPD Tomio Okamura prodal vloni akcie ve společnosti provozující restauraci Staré časy v Praze. V jeho majetkovém přiznání se ale částka z této transakce neobjevila.
Ještě na začátku loňského roku se šéf SPD Tomio Okamura mohl nazývat kromě jiného i restauratérem. Prostřednictvím dvou firem vlastnil podíl ve dvou pražských podnicích. To už je ale minulostí.
Společnost U Machtů, u jejíhož zrodu stál a jejímž prostřednictvím provozoval se společníky českou restauraci Staré časy v centru Prahy, vlastnil dvanáct let – až do počátku loňského roku.
Zákon o střetu zájmů
Tehdy podle údajů v obchodním rejstříku svůj podíl prodal. Za jakou částku, není zřejmé – ve Sbírce listin není dokument o převodu uložen a sám Okamura na položené otázky k transakci nereagoval.
Nicméně firma podle dostupných informací za rok 2016 vykázala obrat téměř 12 milionů korun a zisk přes půl milionu korun. Lze proto předpokládat, že částka za prodej Okamurova podílu byla vyšší než 100 tisíc korun, což je limit pro zákonnou povinnost zveřejnit tento údaj v majetkovém přiznání poslance.
V poslanecké složce za rok 2016 ale příjem z prodeje akcií firmy uveden není. Okamurova asistentka na dotazy redakce nejdříve uvedla, že k převodu podílu došlo až letos. „Prodej byl realizován v období, kterého se poslední majetkové přiznání netýká,“ vzkázala asistentka Alžběta Foralová.
Po upozornění, že transakce se podle veřejně dostupných údajů uskutečnila už na počátku roku 2016, ani přes urgence odpověď nepřišla.
Pokud by se potvrdilo, že Okamura příjem skutečně do dokumentu neuvedl, mohlo by se jednat o porušení zákona o střetu zájmů.
Speciální osoba
Okamura čelil pochybnostem ohledně svých příjmů už dříve, když podle Mf Dnes neuvedl příjem z prodeje bytu za 10 milionů korun.
V majetkovém oznámení dostupném v registru poslanecké sněmovny tato částka uvedena není, nicméně v mimořádném majetkovém přiznání po skončení volebního období už nyní informace o zisku z prodeje ve výši 8,9 milionu korun zanesena je, stejně jako hypotéka 4,1 milionu korun.
Posoudit, zda nedodáním informací porušil Okamura zákon o střetu zájmů, má nyní za úkol městská část, kde je hlášen k trvalému pobytu.
Podle informací HlídacíPes.org ale přestupkové řízení dosud zahájeno nebylo. Podle zákona může totiž poslanec díky své imunitě požádat, aby byl jeho případ projednáván v rámci disciplinárního řízení sněmovny.
Podle vyjádření Prahy 15 ale Okamura žádost o předání přestupku zatím nepodal, úřad proto vyčkává.
„Městská část Praha 15 dosud neprojednávala případ údajného porušení zákona o střetu zájmů Tomio Okamury,“ potvrdila vedoucí odboru občanskosprávních agend Prahy 15 Věra Kalousová.
„Uvedená osoba je poslancem Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky a vzhledem k jeho postavení jde o tzv. speciální osobu, na niž se vztahuje zvláštní postup správního orgánu v řízení o přestupku,“ dodala.
Konec restauratéra
Kromě bytu a restaurace v centru Prahy ukončil Okamura v poslední době ještě další část svého podnikání – v japonské restauraci Hiro v pražských Dejvicích.
Podnik spoluvlastnil prostřednictvím společnosti Sensepocket, svůj 10% podíl prodal letos na jaře.
Ve firmě založené v roce 2013 působil coby společník jeden rok. Jak se podniku dařilo, není možné dohledat, navzdory zákonné povinnosti nedodal do Sbírky listin ani jednu účetní závěrku. Ani v tomto případě Okamura na dotaz neuvedl, za jakou částku svůj podíl prodal.
V současné době drží stále podíly ve třech firmách: je vlastníkem společnosti Mebius, poloviční podíl pak vlastní ve firmě Japa Foods a 20% podíl mu zůstává ve firmě Break2Win. Zároveň je jednatelem cestovní agentury Miki Travel Prague, která nyní čelí kritice za dotaci od pražského magistrátu na pořádání akce Japan Week.
Podle údajů v mimořádném majetkovém přiznání za období od ledna do konce října tohoto roku si Okamura podnikáním vydělal přes 3,8 milionu korun, dalších 3,6 milionu získal z obchodů na finančních trzích a 843 tisíc korun inkasoval v rámci pracovního poměru.